Predsjednik radne grupe za odbranu od gripa kaže da nije nezadovoljan dosadašnjim odzivovom na vakcinaciju, ali da je on - nedovoljan. Tek pelcovanjem bar 500.000 ljudi do polovine januara, i još toliko do kraja mjeseca, može da se ublaži veliki talas gripa. Vakcinu je u Srbiji dosad primilo više od 50.000 ljudi, uglavnom hroničnih bolesnika.
"Ako je virus dosad, u dva “talaščića”, napao oko pet odsto stanovništva Srbije i uzeo čak 47 života, pravi epidemijski udar mogao bi da bude čak pet, šest puta jači i da zahvati trećinu stanovništva“, upozorava Kon. "Očekujemo da bi on mogao da počne sredinom januara i trajao bi osam nedelja, sve do sredine, pa možda čak i do kraja marta“, objašnjava on. Kon je uvjeren da bi Srbija utrošila svih tri miliona doza protivpandemijske vakcine, koliko je i kupljeno, samo da nije bilo negativne kampanje. "Ne mogu neki ljekari da organizuju tribine, da javno pričaju protiv vakcinacije i da sve ostane na tome. Činjenice su nepobitne. Bezbjednost vakcine se uopšte ne dovodi u pitanje.
Istu vakcinu koju smo mi kupili u Evropi dosad je primilo više od 8,5 miliona ljudi. Švedska je vakcinisala više od 61 odsto stanovništva i ne registruje nove smrtne slučajeve od gripa. Zašto bismo mi ostali nezaštićeni“, pita se Kon. Vanrednu vakcinaciju, dosad najveću, ako se ne računa zaštita od variole vere, ne može da sprovede sam zdravstveni sistem. Potrebna je podrška čitavog društva, kaže Kon za "Novosti“, a izostala je čak i podrška jednog dijela zaposlenih u zdravstvu. Ako nema masovne vakcinacije, strahuje Kon, desiće se prirodna selekcija i visoka smrtnost, koja vakcinacijom može da se izbjegne.