Zdravlje

Iz Ministarstva zdravlja saopštili da je u procesu procedura nabavke lijeka protiv korona virusa

Konačna odluka o Sputnjiku V naredne sedmice

Aktuelne epidemiološke mjere ostaju na snazi i naredne dvije sedmice, jer je broj zaraženih opao oko 25 odsto, a zabilježen je i pad hospitalizacija za oko osam odsto

Konačna odluka o Sputnjiku V naredne sedmice Foto: Foto: Pobjeda/S. Vasiljević
PobjedaIzvor

Generalna direktorica Direktorata za zdravstvenu zaštitu u Ministarstvu zdravlja dr Slađana Ćorić kazala je juče da taj vladin resor ulaže sve napore kada je u pitanju nabavka lijeka protiv korona virusa ,,molnupiravir“, te da bi neki lijek bio uvezen on mora prvo da se registruje.

– Procedura ulaska nekog lijeka u zemlju podliježe strogim kontrolama. Srbija je to omogućila. Mi smo u procesu nabavke. Nadam se da će to u najskorijem vremenu biti u opticaju u bolnicama u Crnoj Gori – kazala je dr Ćorić odgovarajući na pitanje Pobjede.

Srbija je prva zemlja u Evropi koja je potpisala ugovor o nabavci lijeka protiv korona virusa pod nazivom ,,molnupiravir“ kompanije MSD i on će u tu zemlju stići u januaru, a očekuje se da će ga Američka agencija za ljekove odobriti u decembru, nakon čega se očekuje odobrenje i u Evropi. Oni su rezervisali količinu od 50.000.

Lijek

Komentarišući kada se očekuje lijek ,,regeneron“, koji je ministarka zdravlja Jelena Borovinić-Bojović najavila još za maj, dr Ćorić je rekla da se on očekuje u dogledno vrijeme, ali da se mora sačekati mišljenje Instituta za ljekove i medicinska sredstva.

A kada je u pitanju Sputnjik lajt vakcina, koja se koristi za treću dozu, prema njenim riječima, čeka se registracija Sputnjik V vakcine, te da ona dobije sve papire i odobrenje od Svjetske zdravstvene organizacije.

- Sačekaće se prvo da se imunizuje dovoljan broj ljudi protiv korona virusa da bi dali buster dozu. Sačekaće se, ali i ona će stići – rekla je dr Ćorić. A konačna odluka oko Sputnjik V vakcine biće poznata do kraja naredne sedmice.

Prvi čovjek Instituta za javno zdravlje dr Igor Galić rekao je da se u Institutu za ljekove i medicinska sredstva svaki zahtjev procjenjuje u skladu sa propisanim postupcima kojima su implementirani evropski i međunarodni standardi koji garantuju kvalitet, bezbjednost i efikasnost lijeka.

Podsjetimo, Stručno savjetodavno tijelo za imunizaciju (NITAG) preporučilo je da se koriste samo vakcine koje su odobrene od strane Evropske agencije za ljekove i Svjetske zdravstvene organizacije. Međutim, prvi čovjek IJZ kaže da uprkos toj preporuci to ne znači da ne treba da se primjenjuju druge vakcine koje su, u slučaju Crne Gore, prethodno ispitane i za koje CInMED garantuje kvalitet, bezbjednost i efikasnost.

– S druge strane, Sputnjik V se koristi u 70 zemalja svijeta – od regiona, Srbije, Sjeverne Makedonije i Bosne i Hercegovine do nekih zemalja članica EU poput Mađarske. Zdravlje građana je prioritet, a vakcinacija, pokazuju podaci i iz naše zemlje, u najvećem procentu štiti od najtežih oblika bolesti – recap je dr Galić.

Epidemiološka situacija

Govoreći o epidemiološkoj situaciji, dr Galić je rekao da aktuelne mjere ostaju naredne dvije sedmice, te da je broj zaraženih opao oko 25 odsto, a zabilježen je i pad hospitalizacija za oko osam odsto.

- Kada se pogleda stanje od 1. avgusta do 18. oktobra, podaci IJZ pokazuju da je od 1. avgusta do 18. oktobra zaraženo 36.515 ljudi. Oporavilo se 98,9 odsto. Nažalost, 1,1 odsto zaraženih je preminulo. Osam od 10 preminulih pacijenata su bile nevakcinisane osobe. Svi preminuli mlađi od 40 godina su takođe bili nevakcinisani. Bez obzira na to što su neposredni uzročnici smrti bili najrazličitiji, zajednički imenilac im je to što su svi bili nevakcinisani – rekao je dr Galić, naglasivši da je najviše preminulih između 70. i 79. godine.

Na pitanje Pobjede da prokomentarišu to što je procenat hospitalizovanih u odnosu na broj aktivnih slučajeva dupliran u odnosu na početak avgusta, dr Galić nije dao konkretan odgovor.

Prema njegovim riječima, broj hospitalizovanih je u posljednje dvije nedjelje manji za osam odsto.

- Na početku avgusta epidemija je bila u fazi naglog rasta. Sada je došlo do pada novooboljelih. Sljedstveno tome, kao odnos hospitalizovanih i oboljelih, obzirom da je delta soj invazivniji, broj hospitalizovanih u odnosu na druge sojeve je veći – rekao je dr Galić.

On je kazao da i dalje ima nevakcinisanog medicinskog osoblja i da je u Institutu vakcinisano više od 80 odsto – 200 ljekara je vakcinisano od 236. Kazao je da postoji određeni broj koji nije želio da se vakciniše i da su to uglavnom mlađe osobe.

Radulović: Srčani i moždani udari najčešće posljedice korona virusa

Direktorka Kliničkog centra dr Ljiljana Radulović je rekla da su u toj zdravstvenoj ustanovi sve češći prijemi pacijenata nakon preležane bolesti, pa se ljekari, osim protiv same infekcije, bore i protiv njenih posljedica koje su sve žešće, a to se posebno odnosi na srčane i moždane udare.

- Pacijenti, sem respiratornih posljedica, imaju kardiovaskularna oštećenja, pa je za očekivati da i u budućnosti imamo sve više pacijenata u klinikama koje se bave ovim bolestima, a to su Klinika za bolesti srca i Klinika za neurologiju – rekla je dr Radulović, naglasivši da je korona opasna po sebi, ali da njene reperkusije mogu da budu znatno ozbiljnije, te da je zato važna vakcinacija koja je podrška postojećem imunom sistemu da se bori i, najčešće, u konačnom i izbori protiv ove bolesti i svih naknadnih posljedica.

Ona je kazala i da smrt porodilje iz Bara (26), koja je u srijedu preminula u toj zdravstvenoj ustanovi, nema

nikakve veze sa korona virusom. Prema riječima Radulović, porodilja je operisana u Opštoj bolnici u Baru,

- Žvotno ugrožena je transportovana u KCCG. Urađeno je sve da ostane živa, ali terapija nije dala rezultat - rekla je Radulović.

Galić: Okupljanja dovela do nepovoljne situacije u Pljevljima

Komentarišući nepovoljnu situaciju u Pljevljima gdje je u posljednje tri sedmice od korona virusa preminulo čak 27 osoba, dr Galić je rekao da je to zbog nepoštovanja osnovnih epidemioloških mjera, kao i slabog obuhvata vakcinacijom.

- U kombinaciji sa nepoštovanjem epidemioloških mjera, sa nekim izvještajima sa terena o okupljanjima kao što su svadbe, sahrane, dogodilo se da je transmisija bila jako velika - rekao je Galić.

Kada u jednom gradu, kako je dodao, dođe do povećanog broja oboljelih, nakon dvije do četiri sedmice dolazi do povećanog broja umrlih i ta epidemija se vrlo teško suzbija.

On je pojasnio da je delta soj vrlo prenosiv i da kada uđe u porodicu, uglavnom obolijevaju svi članovi koji nijesu vakcinisani.

Portal Analitika