Politika

Koprivica: Opozicija radi ono što mora, došlo je do crvene linije

Prema njegovim riječima Venecijanska komisija ne donosi mišljenje preko noći, nego je riječ o procesu koji traje, mjesec, dva i zavisno od toga koliko su članovi te komisije trenutno zauzeti nekim poslom

Koprivica: Opozicija radi ono što mora, došlo je do crvene linije Foto: CDT
Portal AnalitikaIzvor

"Kriza sa Ustavnim sudom je kap koja je prelila čašu. Važno je da je u ovom trenutku opozicija reagovala, zbog toga što neko želi blokirati Ustavni sud, a onda donijeti neke odluke koje mogu biti izuzetno sporne, i proizvesti novu i veću eskalaciju, a možda i neko nasilje", to je kazao gostujući u centralnoj informativnoj emisiji 24 Sata, na Televiziji E, izvršni direktor Centra za demokratsku tranziciju Dragan Koprivica.

Kriza u Crnoj Gori se, smatra on, može smatrati krizom crnogorske partitokratije i načinom vođenaj politike.

"Ono što je sad situacija u crnogorskom parlamentu, a mislim da tu imamo dosta argumenata, da opozicija radi ono što mora. Zaista jeste došlo do neke crvene linije! Vratimo se nekoliko mjeseci unazad i sjetimo se tretmana parlamenta prilikom rekonstrukcije Vlade, kad su poslanici i poslanice dobili imena ministara sat, ili dva prije nego što je trebalo da raspravljaju o njima", podsjetio je Koprivica.

Zbog toga je, kako kaže, važno da je u ovom trenutku opozicija reagovala.

"Iskren da budem, i moram biti otvoren do kraja, kad razmišljam o ovome, i kad vidim kako opozicja postojano brani Ustav, što bi pjesma rekla “kano klisurine” , sjetimo se da su ti isti ljudi, bez ikakvih problema, prije jedno dvije i po, tri godine, zgazili taj Ustav kad su neustavno odložili lokalne izbore, i to je ta tužna priča crnogorske politike", rekao je Koprivica.

Podsjeća kako aktuelna vlast nije poštovala preporuke Venecijanske komisije ni kod donošenja takozvanih IBAR zakona I objašnjava kako je riječ o savjetodavnom tijelu.

"Venecijanska komisija je jedno savjetodavno tijelo koje daje mišljenje na određene zakone, na određene druge tekstove, i ona nipošto nema ulogu da posreduje. Dakle, to nije sud koji će presuđivati u sporovima političkih partija po državama, pa ni u Crnoj Gori", naveo je on za TV E.

Prema njegovim riječima Venecijanska komisija ne donosi mišljenje preko noći, nego je riječ o procesu koji traje, mjesec, dva i zavisno od toga koliko su članovi te komisije trenutno zauzeti nekim poslom.

"U tom smislu svima bi nama bilo u redu da čujemo mišljenje Venecijanske komisije o tome, čak mislim i da možemo pretpostaviti kako bi bilo, ali ona često u svojim mišljenjima do kraja ne kaže šta je rješenje, ona neće u tom mišljenju, vjerovatno, precizno i decidno reći šta konkretno treba da se uradi. Zbog toga to shvatam kao neku poruku podrške pomoći od Evropske unije, ali nipošto je ne shvatam kao to da je Evropska unija željela da predstavi, odnosno ponudi Venecijansku komisiju kao sud", kazao je Koprivica.

Šavnik je, smatra on, bio pokazna vježba za ostale opštine i podsjeća da posljednji pokušaj završetka izbornog procesa na lokalnim izborima u toj opštini nije riješen.

"Vlast i opozicija nijesu našle način da problem Šavnika riješe, nego su mislili da su ga riješili tako što su ostavili da funkcioniše tako kako jeste. Opoziciji je bio interes da njihov čovjek vodi Šavnik dok se to desi, i to je to. Siguran put kako se neće riješiti problem Šavnika, i ako se sjećate CDT je ponudio da neko od aktera izbornog procesa uputi žalbu Ustavnom sudu, pa da nam Ustavni sud kaže da li izbori u Šavniku, poslije dvije i po godine, takvi kakvi jesu, mogu biti valjani i regularni izbori. Oni se nijesu odvažili na taj put, oni nijesu išli ka rješenju, nego su ostavili status quo", naveo je on.

Time je, kako kaže, otvoren put za Andrijevicu, Budvu i vjerovatno Kotor. Dodaje, kako to sada postaje masovna pojava, sa kreiranima obrascima ponašanja, na štas u upozoravali iz organizacije na čijem je čelu.

"Da ono što se na izborima građanke i građani kažu, da se nađe modalitet, put, obrazac, da se to potpuno ignoriše, a to zove antidemokratski proces, to se zove podrivanje demokratije i to se zove veoma opasna pojava koja može da kulminira,da se takav proces dogodi i na državnom nivou. Prvo treba da se rasplete Šavnik, a onda u izbornoj reformi, koja sad izgleda daleko zbog svega ovoga što se dešava, da se zakonodavstvom unesu mehanizmi koji će onemogućiti ovo sto se dešava. Opozicija treba da razmišlja, i moja poruka prema njima jeste da treba da razmišljaju u pravcu da njihov bojkot odbora za izborno zakonodavstvo znači plus za vlast, jer vlast jedva čeka da ovakvo izborno zakonodavstvo ostave, i da se svi lokalni i parlamentarni izbori dese po ovom zakonodavstvu",  poručio je Koprivica za TV E.

Portal Analitika