"U važećem zakonu nijesu bila predviđena bilo kakva ograničenja niti postupci provjere integriteta u vezi ovih lica koja obavljaju veoma značajne dužnosti i nalaze se na pozicijama uticaja na odlučivanje. To je nedopustiv nedostatak sistema na koji je ranije više puta ukazano prilikom međunarodnih evaluacija našeg sistema i antikorupcijskog okvira. Poseban kritički osvrt je učinjen u preporukama GRECO", navode oni.
Kako dodaju, Vlada je time utvrdila nove kriterijume koji će se odnositi za pozicije savjetnika predsjednika države, Skupštine i Vlade, za savjetnika potpredsjednika Skupštine i Vlade, šefa kabineta i zamjenika šefa kabineta pomenuta tri organa vlasti.
"Prijedlogom zakona neće moći biti imenovano lice koje je pravosnažno osuđeno za krivično djelo koje ga čini nedostojnim za vršenje javne funkcije, koje je u posljednje tri godine razriješeno, suspendovano ili mu je izrečena disciplinska mjera zbog povrede zakona kojima se uređuje sprečavanje korupcije, za koje je utvrđena povreda odredaba o nedozvoljenom doniranju političkih subjekata i izbornih kampanja, koje se u posljednje tri godine bavilo nedozvoljenim lobiranjem, koje je u posljednjoj godini bilo upisano u registar lobista, u skladu sa zakonom kojim se uređuje lobiranje", naveli su oni.