Kako je navela, borba protiv korupcije i organizovanog kriminala, medijske slobode i reforma pravosuđa su od suštinskog značaja za demokratski razvoj svakog društva.
„Radi se o veoma zahtjevnim poglavljima i pred nama je još posla, ali smo odlučni da oblast vladavine prava uredimo na najbolji način, ne zato što je to zahtjev EU kojoj težimo nego zbog boljeg kvaliteta života naših građana“, istakla je Kordić.
U tom kontekstu, ona je iznijela očekivanje da će rezultati u vladavini prava i dobijanje završnih mjerila u poglavljima 23 i 24, ubrzati privremeno zatvaranje svih ostalih pregovaračkih poglavlja, kao i crnogorski put prema članstvu u EU.
Kordić je zahvalila na podršci koju Italija pruža Crnoj Gori, posebno u oblastima pravosuđa, vladavine prava, slobode i bezbjednosti, zaštite životne sredine, poljoprivrede i ruralnog razvoja.
Ambasador Zelioli je potvrdio snažnu podršku Italije evropskoj perspektivi Crne Gore i ostalih država Zapadnog Balkana. Italiji bi činilo zadovoljstvo da vidi Crnu Goru kao narednu članicu EU; u tom smislu, nastaviće da pruža svu moguću podršku za razradu reformi, posebno u oblasti vladavine prava.
Sagovornici su se posebno osvrnuli na značaj nove metodologije, kao prilike za unaprijeđenje pregovaračkog procesa.
Obostrano je izraženo zadovoljstvo ostvarenom odličnom saradnjom takođe i kroz programe podrške (IPA, Adrion, itd).
Sagovornici su se saglasili o potrebi saradnje u svim pregovaračkim oblastima, a naročito u okviru poglavlja 23. i 24,kao i u drugim oblastima koje će zajednički odrediti.