Kultura

Koronavirus: Borba i gubici čovječanstva (FOTO)

Kao okolnost koja je već postala sastavni dio savremenog doba, koronavirus postao je posebna tematska cjelina na mnogim umjetničkim smotrama.

Koronavirus: Borba i gubici čovječanstva (FOTO) Foto: Rodrigo Cabrita / SIPA
Portal AnalitikaIzvor

Upravo je tako bilo i sa nedavno završenim Festivalom fotografije u Sijeni (SIPA), gdje je posebna kategorija, sa više hiljada selektovanih radova, nosila jednostavan naziv – COVID 19.

Pobjednička fotografija šalje optimističnu poruku. Riječ je o djelu španskog fotografa Braisa Lorenca Kouta “Rođendan”, nastaloj u jednom staračkom domu u Galiciji. Djelo je nastalo tokom proslave 98. rođendana Elene Perez, dvije sedmice nakon što je pobijedila borbu sa koronavirusom.

Drugu nagradu osvojio je Indonežanin Ares Jonekson, autor fotografije “Noć u doba pandemije”. Koronavirus je uzrokovao tešku katastrofu u ostrvskoj državi, a na fotografiji je zabilježen momenat predaha pogrebnika na jednom groblju u Džakarti. Na dnevnom nivou, oni su sahranjivali i do 40 žrtava koronavirusa.

Turski fotograf Levent Ateš predstavio je rad “Samoća”, nastao ispred jedne tamošnje bolnice, tokom otpremanja kovčega žene preminule od koronavirusa. U prvom planu su njen suprug i unuk, koji u rukama drže stvari koje su pripadale pokojnici.

I Indija se nosi sa teškim posljedicama pandemije, a tamošnji fotograf Šibasiš Saha predstavio je rad “Posljednji pogled”. Na fotografiji su bolničari koji odnose inficiranog pacijenta i njegova porodica.

Još jedan motiv iz Španije donio je fotograf David Ramos. Na fotografiji “More” prikazan je Isidre Korea, prvi učesnik jedinstvenog programa oporavka, koji je podrazumijevao dnevnu njegu pacijenata uz obalu u Barseloni.

Italijani su dva prošlogodišnja mjeseca proveli zatvoreni u stanovima, pa je pogled kroz prozor tokom većine dana bio njihov jedini dodir sa spoljašnošću. Zato fotografija italijanskog autora Đovanija Firmanija nosi jednostavan naziv – “Prozor i lockdown”.

I Iran je bio suočen sa velikim brojem žrtava koronavirusa, a fotografija Merdada Jusefabada prikazuje sahranu preminulog pacijenta uz vjerski obred u kojem, kako su mjere nalagale, učestvuje samo jedan najbliži srodnik.

Britanska vlada je u jednom period zabranila sve fizičke aktivnosti na javnim površinama. Fotograf Karl Resin u tom je periodu zabilježio kako je izgledao trening trijatlonca Lojda Bebingtona, koji je bio prinuđen da se priprema u svom dvorištu.

Borba sa pandemijom naročito je izazovna u Brazilu, s obzirom na to da je virus bio rasprostranjen i u izolovanijim djelovima Amazonske prašume. Rafael Alveš je tokom olujne noći na aerodromu u Manausu fotografisao slijetanje aviona sa inficiranim desetogodišnjim dječakom iz Amazona.

Portal Analitika