Društvo

Iz Ministarstva pravde poručuju

Krivično gonjenje pojedinaca koji krše naredbe utemeljeno u Ustavu i zakonima CG

Zbog malog broja onih koji nepoštovanjem zdravstvenih mjera rizikuju da ugroze zdravlje i živote velikog broja građana, nadležni državni organi su prinuđeni da pokreću krivične postupke protiv prekršilaca, što je u skladu sa Ustavom i važećim zakonima Crne Gore - saopštila je Maja Lutovac, portparolka Ministarstva pravde

Krivično gonjenje pojedinaca koji krše naredbe utemeljeno u Ustavu i zakonima CG Foto: Portal Analitika
Izvor

Suprotno netačnim i neutemeljenim navodima određenih predstavnika pravne struke, nadležni državni organi apsolutno imaju, ne samo ustavno i zakonsko pravo i mogućnost, već i obavezu otkrivanja i krivičnog gonjenja pojedinaca koji nepoštovanjem naredbi Ministarstva zdravlja prijete da ugroze živote i zdravlje velikog broja građana.


Ogromna većina crnogorskih građana u potpunosti poštuje sve naredbe i preporuke zdravstvenih institucija i Nacionalnog koordinacionog tijela, odričući se mnogo čega da bi zaštitili zdravlje i živote svojih porodica, prijatelja, komšija i svih građana Crne Gore. Upravo zahvaljujući odgovornosti i humanosti velike većina građana, zdravstveni sistem Crne Gore, za razliku od zdravstvenih sistema mnogo bogatijih i razvijenijih država, uspijeva da pruži maksimalnu njegu svim, a posebno najtežim pacijentima.


Ipak, zbog malog broja onih koji nepoštovanjem zdravstvenih mjera rizikuju da ugroze zdravlje i živote velikog broja građana, nadležni državni organi su prinuđeni da pokreću krivične postupke protiv prekršilaca, što je u skladu sa Ustavom i važećim zakonima Crne Gore.


Naime, Ustavom Crne Gore utvrđeno je, između ostalog, da se sloboda kretanja i sloboda okupljanja mogu ograničiti u slučaju opasnosti od širenja zaraznih bolesti. Nadalje, Zakonom o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti propisano je da Ministarstvo zdravlja može da naredi mjere za zaštitu stanovništva od zaraznih bolesti, i to: zabranu, odnosno ograničenje, kretanja stanovništva u području zahvaćenom određenom zaraznom bolešću, odnosno epidemijom te zarazne bolesti, zabranu okupljanja stanovništva u zatvorenim i na otvorenim javnim mjestima i druge mjere koje su zakonom propisane.



Takođe, po Krivičnom zakoniku Crne Gore, nepostupanje po zdravstvenim propisima za suzbijanje opasne zarazne bolesti, što podrazumijava i naredbe Ministarstva zdravlja, predstavlja krivično djelo za koje je propisana novčana kazna ili zatvor do jedne godine. U zavisnosti od težine nastalih posljedica, u slučaju kada usljed izvršenja ovog krivičnog dijela nastupi teška tjelesna povreda ili teško narušavanje zdravlja, odnosno smrt jednog ili više lica, propisana kazna kreće se i do osam, odnosno 12 godina zatvora.

Ministarstvo pravde očekuje da Državno tužilaštvo i nadležni sudovi blagovremeno i efikasno procesuiraju sve slučajeve nepostupanja po naredbama Ministarstva zdravlja, u cilju prevencije ove vrste krivičnih djela, navodi se u saopštenju Ministarstva pravde. 

Portal Analitika