Politika

Poslanik SDP-a iz Skupštine upozorio da aktuelna dešavanja podsjećaju na devedesete

Krivokapić: Frapiran sam koliko im je važno da uzmu korijene ove države

Poslanici su juče okončali raspravu o predloženom zakonu o tajnosti podataka, ali se nijesu saglasili da je on dobronamjeran. Pozicija tvrdi da je usklađen sa standardima NATO-a i Evropske unije, a u opoziciji su stava da se njime, zapravo, uskraćuje pravo građana da budu adekvatno informisani.

Krivokapić: Frapiran sam koliko im je važno da uzmu korijene ove države Foto: Foto: Skupština Crne Gore
PobjedaIzvor

Ministar odbrane Predrag Bošković, braneći predloženi zakon, istakao je da je u potpunosti usklađen sa svim onim što su evropske i demokratske tekovine jedne države koja želi da postane dio EU, a postala je članica NATO-a. Istakao je da su razlozi za donošenje izmjena preuzimanje dijela nadležnosti od Agencije za bezbjednost na Ministarstvo odbrane u dijelu sprovođenja bezbjednosnih provjera za izdavanje dozvola za pristup tajnim podacima za zaposlene u tom resoru i Vojsci Crne Gore.

SPC

Poslanik SDP-a Ranko Krivokapić je kazao da se ne radi ,,o tajnosti, nego o javnosti podataka“, te je potom, govoreći o aktuelnoj situaciji, poručio ,,da smo odgovorni prema svojim precima da odbranimo ono što drugima toliko vrijedi, a nama ne baš toliko“.

- Ja sam frapiran koliko se nasrće na jednu malu crkvu svih mojih predaka. Prvi grobovi su tamo - mog đeda, prađeda, čukunđeda. Koliko im je važno da uzmu korijene ove države – kazao je on.

U tim nasrtajima, kako navodi, postoji nešto što ga neodoljivo podsjeća na devedesete godine.

- Ključna rečenica je uvijek bila u propagandi, a čujem je i danas od nekih kolega, ničim izazvana - vojska Republike Srpske je žestoko odgovorila. I to je bila mantra, mi iz antiratnog pokreta smo slušali kao očiglednu neistinu, ali je ona funkcionisala. Sa te neistine su jurišali ljudi, ginuli isti ti ljudi, bili su žrtve neistine. Ničim izazvana žestoko je odgovorila. Bilo je toliko žestoko da su srušeni gradovi, ubijeno preko 100.000 ljudi, Srbija ostala bez 15 posto teritorije i ta mantra ide sada – poručio je Krivokapić.

Dodao je da listajući svoju raniju javnu prepisku sa mitropoitom crnogorsko-primorskim SPC Amfilohije, zaključuje da je ,,kriv za ovo - ne damo svetinje“. Objasnio je da je pronašao u javnom pismu od 2008. godine koje je uputio Amfilohiju, ,,da ga ne naziva patrijarhom četiri izgubljena rata“, te da mu je poručio ,,da će vratiti svetinje Crnoj Gori“.

- I sada pogledajte, opet propagandu. Ne damo svetinje koje su naše. Podaci i hibridni rat su dio ovoga što se ovaj zakon bavi i ne malo važno. Jugoslavija je to potcijenila i nestala je pod lažima iz kojih se ne možemo izvući, još smo zatrpani lažima i nesvjesnosti što je taj rat dao. Njemačka se izvukla sa prostom porukom - da se nikad ne ponovi. Njemačka je prosperirala na tome. To znači dobru svijest, dobre institucije, informacije što se desilo i što se dešavalo. Ako ne shvatimao ’da se nikad ne ponovi’, ponoviće nam se – istakao je poslanik SDP.

Kaže da ,,ovo što se dešava je drugi talas iste politike“.

- Ovo je ponavljanje referenduma na drugi način – kazao je Krivokapić.

Rasprava

Poslanik DPS-a Branko Čavor pohvalio je predložene izmjene zakona, ističući da je malo priče o aktu, a više o politici, odnosno slanju političkih poruka uoči izbora.

Izmijenjenim zakonom se, prema riječima poslanice SNP-a Danijele Pavićević, neustavno kriju podaci od javnosti. Kazala je da oznakom ,,interno“ mogu se proglasiti podaci kako je prodata određena državna imovina.

- Za sve informacije koje mogu ukazivati na korupciju može se staviti oznaka - ’interno’. Omogućava se da se na informacije od javnog značaja stavi pečat državne tajne. Novinarima, NVO, opozcionim predstavnicima se oduzima mehanizam za kontrolu valsti. Stvara se ambijent u kom se ništa ne može saznati – negodovala je ona.

I poslanica Branka Bošnjak (DF) kritikovala je akt, poručujući ministru odbrane da je ,,ukaljao ugled toj instituciji“.

- Ova vlast ne želi da se zna kako i šta oni rade – rekla je ona.

Portal Analitika