Zvuči to sasvim birokratski, nalik kakvoj igri brojki, gotovo i nevažno, sve dok se ne dođe do suštine. A ona glasi - Vlada Crne Gore poslala je parlamentu na izjašnjavanje izmjene kojima se ukidaju garantovana sredstva za kulturu, koja na godišnjem nivou iznose 2,5 odsto državnog budžeta.
Pritom, stavom koji se sada briše, taj iznos umanjen je za izdatke državnih fondova i kapitalnog budžeta ukoliko je planirani rast BDP do osam odsto. U slučaju da je on veći od osam odsto, sredstva iz budžeta za kulturu - prema postojećem zakonu - moraju iznositi tri odsto.
Uvod u razdoblje neizvjesnosti
Pritom, izmjenama nije definisano kolika će ubuduće biti izdvajanja za kulturu, što znači da će to zavisiti od volje kreatora budžeta i onih koji ga usvajaju.
Nadalje, to znači da institucije kulture i svi oni čije su aktivnosti prošlih godina podržavane iz budžeta - od arheoloških i drugih mjera povodom kulturne baštine, preko programa i projekata ili festivala i ostalih smotri, sve do umjetnika - više neće moći da računaju na garantovana sredstva, već će svaku novu budžetsku godinu čekati sa neizvjesnošću.
Tako bi se, u krajnjem, hipotetički moglo dogoditi i da se finansiranje kulture iz budžeta svede na puko obezbjeđivanje zarada službenicima u tom resoru i državnim institucijama, što bi bilo sasvim u skladu sa novim zakonskim rješenjem.
Sve najavljeno sa 0,8 odsto
Da sve ide u ovom pravcu, ipak, bilo je jasno tokom proljeća, kada je ovogodišnjim budžetom za kulturu predviđeno 0,8 odsto - najmanje u proteklih 15 godina.
Ostaje pitanje da li će poslanici vladajuće većine u Skupštini na kraju podržati ovaj akt, a ukoliko to učine - čime će opravdati tu odluku.
Podsjetimo, u mandatu aktuelne Vlade, Crna Gora prvi put od obnove nezavisnosti nema Ministarstvo kulture.