Knjiga putopisa „Zlatne niti Istoka“, autorke Mire Folić, izašla je iz štampe u izdanju Portal Pressa (Portal Analitika). Djelo obuhvata nesvakidašnji serijal od deset putopisnih zapisa objavljenih na našem portalu.
Opijenost Istokom od djetinjstva
U uvodnom segmentu knjige, autorka bilježi da je još kao djevojčica za rođendan dobila priče 1001 noć koje je pročitala u jednom dahu i, kako ističe, još tada se nesvjesno opila Istokom, iako joj se tokom odrastanja i školovanja nametao Zapad kao mogućnost spoznaja, odnosno Evropa na prvom mjestu.
„U jednom trenutku, već kao zreloj osobi, dopala mi je u ruke knjiga Aleksandrijski kvartet Lorensa Darela, nobelovca. Nakon te knjige moji afiniteti se mijenjaju, a mijenja se i strana svijeta kojom sam do danas ostala očarana. O toj strani svijeta govori ova putopisna knjiga koja možda ne bi bila nikada napisana da urednica izdanja nije napravila veoma moćan, ali izuzetno magičan pritisak na mene da se ozbiljno dohvatim pisanja. Sve je uradila da se ovaj projekat realizuje što nije bio mali posao te sam joj na tome veoma zahvalna“, zabilježila je Folić.
Urednica izdanja i izvršna direktorica Portal Pressa Tinka Đuranović u rezenziji djela ukazuje na činjenicu da ima različitih putovanja, doba za saznanja, raznih putnika, ali da autorku ove knjige najbolje predstavljaju i opisuju upravo njeni tekstovi.
Napominje i da je Mira Folić žena nesvakidašnje ljepote poput, kako kaže, imaginarnog portreta Arapkinje slikane modiljanijevskim stilom.
Uz to, Podgoričanka je, rođena na Cetinju, školovala se u Beogradu, a radnu biografiju zaokružila kao inženjerka elektrotehnike u EPCG. Putovanja su, dodaje Đuranović, probudila Mirin kreativni potencijal, pa je inspiracija za tkanje originalnih odjevnih komada došla s putovanja, a zatim i pisanje putopisa.
„Putovanja sredinom osamdesetih godina za Aziju i Bliski istok, koja su uslijedila nakon mladalačke očaranosti Evropom zauvijek su osvojila i promijenila Miru. Kulture dalekih vremena i zemalja su je mijenjale – slike, forme koje je upijala smjestile su se njeno biće spontano, prirodno kao da je tu za njih oduvijek bilo mjesto“, bilježi Đuranović.
Putovanja kao zagonetke
Kako napominje, spoznaja istoka, arapskog svijeta promijenila je Miru, stvarajući prvo unutrašnju pobunu protiv svega što je dotada saznavala. A potom su, dodaje, te spoznaje učinile da sklopi potpuno nove slike.
„Putovanja su postala zagonetka za otkrivanje – u jednu zemlju je ulazila, i znala da će neke njene tajne otkriti u drugoj zemlji, pravila lanac pitanja koja su je vukla da spozna odgovore. Svako naredno putovanje je bilo posljedica prethodnog i uzrok za novo traganje. I svako je priča o ljudima, bliskim ili onima koji postanu bliski dok se prelaze ogromna prostranstva i provodi vrijeme u smjenjivanju radoznalosti, umora i zaraznog smijanja. Priča o ljudima koji postanu malo lično bogatstvo i duhovna porodica“, zapisuje Đuranović.
Kako dodaje, ima još Mirinih putovanja nepretočenih u riječi, pa je izrazila nadu da će čitaoci ove divne monografije putopisa dodatno podstaknuti autorku da ih podijeli sa svima...