Međunarodni dan borbe protiv homofobije, bifobije i transfobije (IDAHOBIT) u Crnoj Gori obilježava se činjenicom da, nakon što su konačno postignuti značajni koraci u borbi za LGBTIQ+ prava, ponovo postoji ozbiljno nazadovanje, koje utiče ne samo na LGBTIQ+ zajednicu, već i na cijelo društvo.
To je saopšteno iz crnogorske LGBTIQ asocijacije Kvir Montenegro povodom Međunarodnog dana borbe protiv homofobije, bifobije i transfobije 17. maja.
“Crna Gora je 1977. godine dekriminalizovala istopolne odnose, a 2020. smo konačno izglasali Zakon o životnom partnerstvu lica istog pola, kao samo mali dio ostvarivanja željenog napretka. Ovaj istorijski momenat rezultat je višedecenijske borbe LGBTIQ+ aktivista za inkluzivnije i ravnopravnije demokratsko društvo, bezbjedno za život LGBTIQ+ osoba”, saopšteno je iz Kvir Montenegra.
Dodali su da je Međunarodna lezbijska, gej, biseksualna, trans i interseks asocijacija Evrope - ILGA Europe prepoznala te napore i visoko rangirala Crnu Goru na Duginoj mapi Evrope, koja je 2020. godine sa rezultatom od 62 odsto i 2022. godine sa rezultatom od 63 odstoprestigla i nekoliko zapadnoevropskih demokratija u pravcu postojanja zakonske regulative, poštovanja ljudskih prava i tolerancije prema LGBTIQ+ osobama.
“Međutim, borba koja je trajala do 2020. godine, a koja nije bila laka, dodatno je otežana periodom koji je nakon toga uslijedio. Politička nestabilnost i direktno zanemarivanje potreba LGBTIQ+ osoba kroz neimplementiranje relevantnih zakona dovelo je do alarmantnog pada Crne Gore na ILGA Duginoj mapi Evrope, te je u odnosu na 2022. godinu, kada se našla na snažnom osmom mjestu, sada na nezavidnoj 19. poziciji sa svega 48.2 odsto ostvarenih bodova”, istakli su iz Kvir Montenegra.
Prije tačno 34 godine, kako je saopšteno, Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) je uklonila homoseksualnost sa liste mentalnih bolesti, međutim tri decenije kasnije, uz slične, nekad i identične narative, u Crnoj Gori i dalje postoji zabrinjavajući trend govora mržnje i javnog linčovanja kako na društvenim mrežama tako i u određenim medijima.
“Mnogobrojni počinitelji nasilja nad LGBTIQ+ osobama prolaze neadekvatno sankcionisani, a nije ni rijetkost da sankcionisanje počinitelja i izostane. Današnje stanje, u kojem pored svega navedenog, očekujemo i izglasavanje Zakona o pravnom prepoznavanju roda na osnovu samoodređenja, opasno je upozorenje za crnogorsko društvo, koje teži da postane dio porodice demokratskih i bezbjednih zemalja, što ne može postići kontinuiranim nepoštovanjem LGBTIQ+ prava”, zaključuje se u saopštenju.