"Naša škola se upravo uključuje u projekat medijacije, tako da će biti jedan broj nastavnika obučen za rad na postupanju u nekim incidentnim situacijama, među učenicima, među nastavnicima i učenicima, između nastavnika i roditelja, i slično, a tokom projekta obučavaće se i učenici. Tako da smo zaista stalno u tome, i stalno je neka aktivnost posvećena tome", kazala je u jutarnjem programu Budilnik, na Televiziji E, direktorica O.Š.,, Radojica Perović” , Dijana Laković.
Savjet roditelja O.Š.,, Radojica Perović” je pokrenuo inicijativu za uvođenje školskog policajca u sve crnogorskim školama.
Potreba za školskim policajcem traje već duže vrijeme, kaže Laković, te i rukovodioci škola, kako tvrdi, insistiraju na tom pitanju.
,,Projekat je postojao prije nekoliko godina, pokazao se kao dobar, i to već neko vrijeme mi iskazujemo potrebu za školskim policajcem. Naravno, uvijek se ta priča aktuelizuje kada se desi nešto, neki incident, i slično, ali, u svakom slučaju imaju podršku za to ”, rekla je Laković.
U školi se u kontinuitetu realizuju aktivnosti, podsjeća Laković, na prevenciji svake vrste nasilja, dodaje ona, te se svakodnevno u školi, kako tvrdi, osjećaju bezbjedno.
,,Kada se, da kažem, ne osjećamo bezbjedno, je onda kada se desi nešto što je potpuno neočekivano, ipak to nijesu neke uobičajene aktivnosti, jer ne možemo da očekujemo da toliko maloljetnika krene na druge maloljetnike, na taj način, da su to djeca iz našeg okruženja, da su djeca iz Bloka V. To je nešto što nas tjera da zastanemo i razmislimo da li je moguće da djeca koja su naši sugrađani, da se desi, i tada je i pojačana briga. Međutim, mi u kontinuitetu realizujemo veliki broj preventivnih aktivnosti, stalno govorimo o tome. Odnosno, moram reći, da smatram da je za rukovodioce, za mene jeste, ali i za nastavni kadar, bezbjednost na jednoj strani, sve ostalo na drugoj, to je uslov svih uslova”, poručila je Laković za TV E.
Edukativne radionice se realizuju tokom cijele školske godine, objašnjava Laković, i godišnjim planom škole je obuhvaćen taj programu, u kome, kako navodi, učestvuje pedagoška služba i odjeljenske starješine, naglašava ona, sa svojim učenicima.
,,Mi smo prošle godine i donijeli pravilnik o upotrebi mobilnih telefona, jer znamo da su mobilni telefoni, odnosno društvene mreže, bili jedan od mogućeg izvora nasilja, da li cyber, da li neki dogovori za fizička nasilja, između škola, i slično. Ono što je dugogodišnja praksa u školama, pa i kad smo mi bili đaci, je ta da su dežurni učenici bili možda prva stanica kad se ulazi u školu, i to smo uradili, izmjestili učenike da oni ne budu baš na prvoj stanici, kad ulazi neka odrasla osoba, ili bi ko drugi nepoznati, uradili smo i to. Naša škola se upravo uključuje u projekat medijacije, tako da će biti jedan broj nastavnika obučen za rad na postupanju u nekim incidentnim situacijama, među učenicima, među nastavnicima i učenicima, između nastavnika i roditelja, i slično, a tokom projekta obučavaće se i učenici. Tako da smo zaista stalno u tome, i stalno je neka aktivnost posvećena tome”, zaključila je Laković.