"Broj raskrinkanih tekstova predstavlja samo jedan segment manipulativnih sadržaja koji se građankama i građanima Crne Gore plasiraju preko različitih platformi. Ovaj podatak zaista zabrinjava kada imamo na umu da se ovdje radi o dezinformacijama koje direktno ugrožavaju javno zdravlje i živote građana/ki", saopštio je urednik Raskrinkavanja, Darvin Murić.
Dominantan izvor dezinformacija o vakcini, njenim navodnim štetnim posljedicama, neistinama o njenom sastavu, su društvene mreže, odnosno dobro povezane i koordinisane mreže antivakcinaškog pokreta.
"Najveći broj netačnih objava o vakcini, shodno metodologiji koju koristi Raskrinkavanje, ocijenjen je kao lažna vijest, što znači da su informacije koje su se plasirale korisnicima društvenih mreža u potpunosti proizvedene sa namjerom da dezinformišu javnost, odnosno da tvrdnju koja je u potpunosti lažna predstave kao činjenicu",saopštio je Murić.
CDT pozdravljanapore zdravstvenog sistema da animira građane da se u što većem broju vakcinišu, ali je, takođe, dodaju, neophodno ukazati i da povećanje broja vakcinisanih građana u posljednje vrijeme ne ide željenom dinamikom.
"CDT još jednom poziva vlasti da još odlučnije krenu u kampanju promovisanja vakcinacije, odnosno ukazivanja građanima na značaj i prednosti imunizacije, kao i suprotstavljanja dezinformacijama o vakcinaciji koje, više nego očigledno, utiču na odziv građana", piše u saopštenju Murića.
CDT je kroz projekat Raskrinkavanje.me, pokrenuo je kampanju o štetnostima lažnih informacija o vakcini koje se svakodnevno plasiraju preko društvenih mreža i putem medija. Kampanja se realizuje uz podršku Balkanskog fonda za demokratiju Njemačkog Maršalovog fonda SAD i Agencije SAD za međunarodni razvoj USAID-a.