Politika

Fake news prenijeli brojni regionalni mediji

Lažne objave o Đukanovićevom zdravstvenom stanju

Pisanje o Milu Đukanoviću je uvijek zanimljivo čitaocima u zemlji i regionu i donosi klikove. "Alo" mu je ovog puta dodijelio koronavirus, a to su prenijeli brojni regionalni mediji, piše na portalu raskrinkavanje.me.

Lažne objave o Đukanovićevom zdravstvenom stanju Foto: Pobjeda
raskrinkavanje.meIzvor

Portal Alo.rs objavio je kasno sinoć tekst sa naslovom: "MILO ĐUKANOVIĆ ZARAŽEN KORONA VIRUSOM U teškom stanju, tražio pomoć iz Rusije i Francuske!". Isti tekst su zatim prenijeli i portali: In4s, Svetionik, Republika.rs, Avaz, Slobodnabosna.ba, A1info, Glas javnosti, Skandalozno, HappyTV, Espreso, Vidovdan.

U tekstu se navodi: "Predsednik Crne Gore Milo Đukanović oboleo je od koronavirusa i ima težu kliničku sliku bolesti. Milo leži bolestan od koronavirusa već dva dana i u veoma je teškom stanju, ali crnogorski državni vrh je odlučio da zataška ovu informaciju. Milo se ne pojavljuje u medijima, a zvanična saopštenja u njegovo ime šalju se iz kabineta kao da je sve u najboljem redu. Milo se obratio za pomoć Moskvi i Francuskoj da mu pošalju lekove protiv koronavirusa".

- Za ove tvrdnje o zdravlju predsjednika Crne Gore u pomenutim tekstovima nećete naći ni jedan dokaz. Tvrdnje iz ove objave nijesu istinite. Đukanović ne leži bolestan u teškom stanju, već je danas obišao opštinu Tuzi, gdje je o aktuelnoj situaciji izazvanoj epidemijom koronavirusa razgovarao sa predstavnicima opštine i lokalnih zdravstvenih institucija. O tome su izvijestili crnogorski mediji - istakli su na portalu raskrinkavanje.me.

Objavi sa portala "Alo" zato daju ocjenu "lažna vijest", a portalima koji su prepisali daju ocjenu "prenošenje lažnih vijesti".

- Ocjenu "lažna vijest" dobija originalni medijski izvještaj (u potpunosti proizveden od medija koji ga je objavio) koji u sebi sadrži činjenično pogrešne tvrdnje ili informacije. Za sadržaje koji se ocjenjuju kao lažne vijesti može se pouzdano utvrditi da su kreirani i diseminirani sa namjerom da dezinformišu javnost, to jest da tvrdnju koja je u potpunosti lažna predstave kao činjenicu - objasnili su iz portala raskrinkavanje.me.

Ocjenu "prenošenje lažne vijesti", kako su rekli, dobijaju medijski izvještaji u kojima se prenosi originalni sadržaj drugog medija, a koji sadrži lažnu vijest.

- Ocjena se daje samo za prenošenje sadržaja koji je kategorisan kao lažna vijest. Prenošenje sadržaja koji su ocijenjeni drugim negativnim ocjenama tretira se isto kao i kreiranje takvih sadržaja- naveli su iz portala raskrinkavanje.me

Portal Analitika