Zanimljivosti

Led na Grenlandu se topi nevjerovatnom brzinom

Izvor


Otprilike polovina ledenog pokrivača u sjevernoj hemisferi pokaže neki oblik topljenja za vrijeme ljeta, ali satelitski podaci govore da je između 8. i 12. jula topljenje pogodilo skoro cijeli Grenland.



Ranije ovog mjeseca se veliki komad leda, veličine Menhetana, odvojio od glečera Petermann.



"Tokom nekoliko dana ovog mjeseca ledeni pokrivač Grenlanda se topio na većoj površini nego bilo kada u posljednjih 30 godina satelitskog nadgledanja", piše u izjavi NASA-e.



"Skoro cijela površina Grenlanda, od tankih priobalnih dijelova do tri kilometra debelog središta, topila se, sudeći po rezultatima tri različita satelita koje su analizirali univerzitetski i naučnici NASA-e."



Za ovo topljenje su rekli da je bez presedana, jer ljudi nikada nisu prisustvovali tako velikom gubitku leda, iako procjene izvedene iz starog, potisnutog leda sugerišu da se ovakva topljenja dogode jednom svakih 150 godina.



"Istraživači još nisu utvrdili da li će ovo topljenje uticati na sveukupnu količinu izgubljenog leda ovog ljeta i da li će doprinijeti povećanju nivoa mora", saopštila je NASA.



Oko jedne petine godišnjeg povećanja nivoa mora se pripisuje topljenju ledenog pokrivača.



Menadžer sekcije za nadgledanje klime u australijskom Birou za meteorologiju Karl Braganza kaže da su rezultati uznemirujući.



"Ako gledate samo ovaj incident, ne može se puno iz njega zaključiti. Nešto slično se desilo u 19. vijeku, i to se događa s vremena na vrijeme", rekao je on.



"Ali, na Arktiku ovog stoljeća imamo jedan trend: imamo toplije okeane, smanjenje leda i odvajanje glečera."



Čini se da je Arktik zatvoren u začaranom krugu, gdje sve veća koncentracija stakleničkih plinova podiže temperaturu, topi led, a toplota od Sunca se ne vraća nazad u svemir.



U izjavi NASA-e piše da je topljenje uzrokovano neobičnom "toplotnom kupolom" vrućeg vazduha koja je ovog mjeseca prešla preko Grenlanda, prenosi Aljazeera.net.

foto: Alajazeera.net.

Portal Analitika