On je ponovio zahtjeve, koje često ističe, a to je i uvođenje vjeronauke u osnovne i srednje škole da bi se, kako je kazao, djeca obrazovala na pravi, istinski način.
“Da bi imali kompletno obrazovanje, ne okrnjeno, oštećeno, redukovano, a to se sve radi programski da se redukuje sam čovjek i duh čovjekov. Prema tome, moramo biti uporni, a istorija ove škole na to nas obavezuje, da dođemo do te odluke da se vjeronauka vrati u osnovne i srednje škole jer obrazovanju jednog čovjeka fali mnogo ako nema i bogoslovskog obrazovanja”, kazao je mitropolit Joanikije na proslavi.
On je kritikovao i haotičan prelazak na bolonjski sistem i pitao se „da li je iko tada, kada su vlasti bile donijele tu odluku da se pređe na bolonjski sistem, da li je iko htio od onih koji su odlučivali da čuje kritičko mišljenje u odnosu na taj sistem obrazovanja“.
Predsjednica Prosvjetne zajednice u Crnoj Gori Olivera Leković je kazala juče Pobjedi da je stav njihovog Upravnog odbora da je neprikladno da svešteno lice (uz svo poštovanje visokog crkvenog čina) u sekularnoj državi daje sebi za pravo da nameće mišljenje o radu i programu redovnih škola.
“U multikonfesionalnom društvu, kakvo je naše, i gdje imamo i crkvene objekte i vjerske škole smatramo da svako ko želi ima uslove da se, mimo redovnog školstva, dodatno edukuje i duhovno posveti svojoj vjeri”, kazala je Leković u ime Prosvjetne zajednice.
Ona je istakla da su saglasni, kada je riječ o redovnim školama, da programi imaju svojih manjkavosti i da su neophodne hitne reforme.
“Međutim, te reforme bi po pitanju kurikuluma morale obuhvatiti vraćanje predmetu Građansko obrazovanje status obaveznog predmeta (trenutno je izborni), uvođenje etike, filozofije, kritičkog mišljenja i zdravih stilova života u što više programa u osnovnoj i srednjoj školi. Neophodno je povećati normu časova iz predmeta biologija, hemija, geografija i kroz programe forsirati razvijanje STEM vještina (nauka - science, tehnologija - technology, inženjering- engineering i matematika - mathematics)”, kazala je Leković.
Ona je istakla da sve što je navedeno nije određeno paušalno, nije nametanje mišljenja pojedinca, već su rezultati evaluacije nastavnih programa, mišljenja zaposlenih u nastavnoj praksi, rezultati eksternih provjera, PISA i TIMSS testiranja, zahtjevi poslodavaca...
“Jedino na jasnim empirijskim istraživanjima i stručnom mišljenju zaposlenih u obrazovnoj praksi, treba da se temelje reforme u obrazovnom sistemu sekularnog društva. Nadamo se da su ispred Ministarstva prosvjete već reagovali po pitanju izjave mitropolita i da dijele mišljenje sa Prosvjetnom zajednicom Crne Gore, tj. saglasni su sa principima obrazovne politike i načelima odvojenosti crkve od države”, istakla je Leković.
Iz Ministarstva prosvjete su Pobjedi za danas najavili komentar na izjavu mitropolta Joanikija povodom ponovljenih zahtjeva da se vjeronauka uvede u škole.
Nije prvi put da iz redova SPC dolaze neumjesne ocjene državnog školskog sistema. Joanikije je ovaj sistem nazvao haotičnim i istakao da je uvođenjem vjeronauke došlo do reda. Manje taktičan je bio u aprilu ove godine iguman Manastira Podmaine Rafailo Boljević kada je nazvao prosvjetne radnike „smrdonosnicima i smrdonosnicama“. Na video-snimku koji se pojavio na društvenim mrežama vidi se Boljević, sveštenik Srpske pravoslavne crkve, koji propovijeda vjernicima o đačkom dobu.
“Od kolijevke pa do groba najljepše je, kažu nam, đačko doba. E lijepo ste me utješili, kad je đačko doba prošlo, a ionako smo ga jedva pretekli od nauka, i od smrdonosaca i smrdonosnica, koji su nam, znate, laži propovijedali”, citat je Boljevića.
On je u obraćanju vjernicima, kako je prikazano na video snimku za koji se ne zna kada je tačno nastao, govorio o državnom školstvu i obrazovanju kao o sistemu koji širi laži.
Iz SPC nikada nijesu reagovali niti se ogradili od ovih izjava.
Utemeljeno ugovorom
Srpskoj pravoslavnoj crkvi u Crnoj Gori je, u Temeljnom ugovoru koji je potpisala sa Vladom Crne Gore u članu 16, ostavljen prostor za zahtjeve da se vjeronauka uvede u javne škole, koji se mogu čuti od vjerskih vođa te organizacije. Naime, u drugom stavu člana 16 stoji: ,,Pravоslavna vjerska nastava u javnim škоlama mоže se regulisati u skladu sa pravnim pоretkоm Države“.
U ugovorima sa ostalim vjerskim zajednicama, kada je vjersko obrazovanje u pitanju, ističe se da imaju pravo da osnivaju vjerske škole i obrazovne institucije višeg nivoa za potrebe obrazovanja vjerskog osoblja.
U Ugovoru sa Svetom Stolicom, u članu 18 piše da „Imajući u vidu viševjersku strukturu države, kao i tekući proces zakonskih reformi, mogućnost izučavanja katoličke vjere u javnim školama moći će biti regulisana jednim budućim ugovorom između strana“.
Ugovor sa Islamskom zajednicom, član 17 stav 2 navodi da će pitanje drugih obrazovnih insititucija Islamske zajednice biti regulisano budućim ugovorom između ugovornih strana.
Ugovor sa Jevrejskom zajednicom, član 15 tretira vjersko obrazovanje tako da Jevrejska zajednica u Crnoj Gori ima pravo da osniva vjerske škole i obrazovne institucije višeg nivoa za potrebe školovanja vjerskog osoblja u Crnoj Gori. Navodi se i da će strane posebnim ugovorom urediti pitanje stipendiranja školovanja određenog broja crnogorskih državljana u obrazovnim institucijama za obrazovanje vjerskog osoblja u Crnoj Gori i inostranstvu.
Član 16 u Temeljnom ugovoru koji je Vlada potpisala sa SPC je zavrijedio pažnju i posljednjeg Izvještaja Stejt departmenta, koji je podsjetio na analizu Temeljnog ugovora NVO Akcije za ljudska prava (HRA) koja je identifikovala nekoliko odredbi u kojima je sporazum odstupao od postojećeg pravnog okvira Vlade, uključujući one koje se odnose na pružanje određenih javnih pravnih ovlasti dodijeljenih SPC-u, ali i pružanje vjerskog obrazovanja u javnim školama kroz mehanizam koji nije zakon o vjerskim slobodama
Crna Gora je po Ustavu sekularna država, a vjerske zajednice svoje djelovanje po zakonu ne mogu obavljati u državnim institucijama, niti bi smjele biti subvencionirane i finansirane iz državnog budžeta. Sve osnovne škole i gotovo sve srednje škole u Crnoj Gori su javne ustanove, odnosno državne
U Crnoj Gori je zasad na snazi Opšti zakon o obrazovanju i vaspitanju koji zabranjuje religijsko djelovanje u javnom školstvu.
Ipak, ukoliko bi se ovaj zakon o obrazovanju izmijenio u članu 5, stvorile bi se pretpostavke za uvođenje vjeronauke u škole
Ugrožena sekularnost
Profesor Slobodan Backović je ranije za Pobjedu komentarisao član 16 Temeljnog ugovora kada je istakao da bi djelovanje vjerskih zajednica u javnim školama izazvalo podjelu djece i diskriminisalo djecu koja su agnostici i ateisti, što je opet kršenje ustavne norme.
“Poseban problem bi bio podjela djece čiji su roditelji vjernici CPC i SPC. Osim toga, rad vjerskih zajednica u javnim školama bi se finansirao iz državnog budžeta što opet protivurječi principu sekularnosti. Iz budžeta se može finansirati samo ono što je opšte za sve građane Crne Gore, a to nije vjersko djelovanje”, kazao je akademik Backović.
Ističe da se vjersko obrazovanje, ako je ono toliko značajno, može jednostavno riješiti kao što je riješeno u Americi.
“Vjerske zajednice osnivaju škole koje se samofinansiraju. Uloga države je da omogući kreditno zaduženje roditelja da plate vjersko obrazovanje svoje djece ako je to potrebno”, kazao je on.
Pobjeda je prošle godine, nakon jednog od zahtjeva SPC za uvođenje vjeronauke u škole, pisala da je ta ideja odbačena još 2003. godine. Tada se, takođe, na inicijativu SPC polemisalo o tome još 2003. godine na naučnim skupovima i javnim raspravama. Naučna i stručna pedagoška javnost zaključila je da je potrebno omogućiti izučavanje vjeronauke kroz istoriju religije kako bi se sačuvao multikonfesionalni sklad u Crnoj Gori.
Tada su kazali iz Zavoda za školstvo da bi uvođenje vjeronauke u obrazovni sistem izazvalo promjenu fonda svih časova ostalih predmeta, odnosno smanjenje normi nastavnicima. Takođe, upitan bi bio i način finansiranja i zapošljavanja nastavnog kadra koji bi izvodio ovu nastavu. Uz to, postavlja se i pitanje dječjih prava za učenike koji su ateisti ili čiji su roditelji ateisti. Istakli su da u evropskom okruženju, sa izuzetkom balkanskih država, vjeronauka se ne izučava osim kao fakultativna nastava. Istakli su da je dovoljno što u školama postoji istorija religije.
Na takve navode, kojih je od dolaska Joanikija na čelo Mitropolije crnogorsko- primorske bilo mnogo, reagovao je ranije i Juventas ističući da bi uvođenje vjeronauke u škole prije svega vodilo ka klerikalizaciji društva, produbljivanju podjela, jačanju tenzija.
Privatne vjerske škole
Vlada Crne Gore već nekoliko godina odvaja novac za privatne vjerske škole, što je dozvoljeno zakonom. Za vrijeme ministra prosvjete Damira Šehovića, Medresa u Tuzima je od 2017. godine počela da dobija novac od Vlade, oko 500.000 eura godišnje, dok je prošle godine za novoosnovanu pravoslavnu vjersku gimnaziju „Sveti Sava“ u Podgorici dodijeljeno 900.000. Proces licenciranja te škole je pokrenula ministarka Vesna Bratić, čiji su službenici izdali licencu i za podgoričku pravoslavnu gimnaziju, ali i za nikšićku, koja je kasnije odustala zbog neadekvatnog prostora, iako su imali licencu. Pobjeda je u serijalu tekstova pisala o nezakonitom dobijanju licence, prihvatanju školskog programa koji nije prošao Nacionalni savjet. Gimnazija „Sveti Sava“ se trenutno nalazi u privatnoj zgradi ispod Gorice, ima upisanih 11 učenika. U međuvremenu je počela izgradnja privatne gimnazije na Starom aerodromu, na zemljištu koje je Mitropoliji ustupio KIPS.
Dok ove škole iz budžeta dobijaju 1.700.000 eura, nedavno istraživanje Ministarstva prosvjete i Instituta za javno zdravlje je pokazalo da u školama fali čiste vode, sapuna, toalet papira… Istraživanjem su obuhvaćene sve matične ustanove osnovnog i srednjeg obrazovanja, kao i manji broj područnih jedinica i obrazovnih ustanova u privatnom vlasništvu.
Povremeno u kraćim ili dužim periodima, nedostaju sapun i ubrusi za higijenu ruku, nedostaje toalet papir, u toaletima nijesu obezbijeđeni dovoljna privatnost i uslovi za adekvatno održavanje menstrualne higijene, pokazalo je istraživanje.