Svijet

Počeo samit u Briselu

Lideri NATO članica da se usaglase o bezbjednosnom riziku koji predstavlja Kina

Samit predstavnika zemalja članica NATO počeo je u Briselu. Prvi put se u komunikeu samita nalazi potreba Alijanse da se odgovori na rastuću moć Kine

Lideri NATO članica da se usaglase o bezbjednosnom riziku koji predstavlja Kina Foto: EPA-EFE/Stephanie Lecocq
Prevod Portal Analitika
Prevod Portal AnalitikaAutor
GuardianIzvor

Očekivanja su da će se lideri NATO članica usaglasiti da Kina predstavlja bezbjednosni rizik na godišnjem samitu u Briselu, prvi put da će tradicionalno vojno savezništvo usmjereno na Rusiju ustanoviti da treba da odgovori na rastuću moć Pekinga.

Američki savjetnik za nacionalnu bezbjednost Džek Saliven obećao je uoči sastanka kojem prisustvuje Džo Bajden da će se Kina „pojaviti u saopštenju na robusniji način nego što smo to ikada ranije vidjeli“.

Visoki zvaničnik Bijele kuće rekao je da je NATO imao ulogu u razvoju zajedničke vojne sposobnosti kao odgovor na Kinu, „uključujući i nuklearnu sferu“, da se uključi u razmjenu informacija i djeluje kao „forum za demokratske vrijednosti“.

Protivteža autoritarnim sistemima

NATO, osnovan 1949. godine na početku hladnog rata, stvoren je da odgovori Sovjetskom Savezu i, kasnije, Rusiji, dok je Kina rijetko predstavljala ozbiljnu bezbjednosnu zabrinutost za svoje članove.

Bajden želi da stvori međunarodne blokove demokratskih nacija koji će djelovati kao protivteža kineskom autoritarnom sistemu i njegovoj brzorastućoj ekonomskoj i vojnoj moći, a tema je takođe bila visoko na dnevnom redu na sastanku G7 tokom vikenda.

„U posljednjih nekoliko godina sve više priznajemo kako imamo nove izazove“, rekao je Bajden u kratkim izjavama izrečenim nedugo nakon dolaska. „Imamo Rusiju koja se ponaša na način koji nije u skladu sa onim što smo se nadali, a imamo Kinu“.

Druge zemlje su naglasile važnost postizanja ravnoteže. Boris Džonson, premijer Velike Britanije, rekao je po dolasku na skup: „Mislim da, kada je riječ o Kini, niko danas za stolom ne želi da uđe u novi hladni rat“.

Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg rekao je da je važno da se sa Pekingom razgovara „o pitanjima poput klimatskih promjena, kontrole naoružanja“. Ali, dodao je, „kinesko nagomilavanje vojske, rastući uticaj i prinudno ponašanje takođe predstavljaju neke izazove za našu bezbjednost“.

Kršenja ljudskih prava u Sinđijangu

Lideri G7 kritikovali su Peking zbog ljudskih prava u njegovoj regiji Sinđijang, pozvali Hongkong da zadrži visok stepen autonomije i zatražili potpunu istragu porijekla koronavirusa u Kini.

Kineska ambasada u Londonu rekla je da su takva pominjanja Sinđijanga, Hong Konga i Tajvana iskrivila činjenice i razotkrila „zlokobne namjere nekoliko zemalja kao što su Sjedinjene Američke Države“. Dodao je: „Ugled Kine ne smije biti umanjen klevetama“.

Američki predsjednik je NATO-ov Član 5, prema kojem se oružani napad na jednog člana smatra napadom na sve njih, opisao kao „svetu obavezu“

Stoltenberg je takođe rekao da je odnos alijanse sa Rusijom na „najnižoj tački od kraja hladnog rata“. On je za pogoršanje odnosa na početku jednodnevnog samita kojem Bajden prisustvuje prvi put otkako je preuzeo dužnost, okrivio „agresivne akcije“ Rusije.

Članovi alijanse nadali su se snažnoj izjavi podrške NATO-u od Bajdena nakon nekoliko godina u kojima je Donald Tramp dominirao samitima, prijeteći da će se povući iz NATO-a 2018. godine i naglim napuštanjem događaja 2019. godine.

„NATO je presudan za američke interese sam po sebi“, rekao je Bajden prilikom susreta sa Stoltenbergom. 

Američki predsjednik je NATO-ov Član 5, prema kojem se oružani napad na jednog člana smatra napadom na sve njih, opisao kao „svetu obavezu“.

Dodao je: „Želim da NATO zna da je Amerika tu“.

Sajber napadi ruskih hakera

U nedjelju uveče, Saliven je rekao da će Bajden naglasiti da su SAD ponovo posegle za 72-godišnjim vojnim savezom kada je posjetio Brisel.

Poruka američkog predsjednika ostalim liderima bila bi „Sjedinjene Američke Države smatraju NATO temeljem naše bezbjednosti – ne samo u evroatlantskom, već i širom svijeta – i da će biti tu za svoje saveznike. „Bićemo im podrška baš kao što su i oni nama“. 

Posebna zabrinutost, koja treba da bude riješena na sastanku, je rastuća sajber prijetnja Kremlja; pokretanje novih špijunskih operacija koje eksploatišu ranjivosti softvera i zatvaranje očiju pred kriminalnim bandama koje se u na internetu bave iznuđivanjem.

Očekuje se da će se članice alijanse kao odgovor saglasiti sa novom strategijom sajber bezbjednosti i po prvi put se saglasiti da pomažu jedni drugima u slučaju „sajber napada od značaja“ koji odražavaju obavezu NATO-a kolektivne odbrane u tradicionalnoj vojnoj sferi, sadržanu u Članu 5.



Portal Analitika