Početak te kampanje ozvaničili su danas Ministarstvo poljoprivrede i ruralnog razvoja i Uprava za šuma, u saradnji sa kancelarijom Luks Development-a u Crnoj Gori kroz FODEMO projekat - Razvoj šumarstva u Crnoj Gori, navodi se u saopštenju dostavljenom Portalu Analitika.
Pomoćnik ministra poljoprivrede i ruralnog razvoja, Milosav Anđelić, rekao je da su u tom Vladinom resoru skoncentrisani na očuvanje šuma i prevenciju požara.
„Crne Gora je bogata šumama i zato su sve naše snage skoncentrisane na očuvanje tog blaga. Svjedoci smo, da je Crnu Goru, zahvatio tropski talas zbog čega moramo biti dodatno obazrivi", kazao je on.
U posljednjih 15 godina, kako je rekao Anđelić, evidentirano je više od 1,5 hiljada šumskih požara.
Prema podacima koje je naveo, u prošloj godini je požarom zahvaćeno 4,5 hiljada hektara šume, „što je jednako površini od 5,3 hiljade fudbalskih igrališta“.
„Pred nama je period koji zahtijeva odgovoran odnos pojedinaca prema šumama. Gdje nema šuma, nema ni voda, a gdje nema voda nema života“, poručio je on.
Kako je navedeno na konferenciji, Krivičnim zakonikom predviđena je kazna od šest mjeseci do pet godina zatvora za osobu koje požarom, ili drugom opasnom radnjom izaziva opasnost po ljudski život, tijelo ili imovinu čija vrijednost prelazi 20 hiljada eura.
Za izazivenje požara iz nehata kazna je do tri godine zatvora.
Direktor Uprave za šume, Radoš Šućur, kazao je da je cilj kampanje podizanje svijesti kod opšte javnosti o veličini opasnosti od šumskih požara i pogubnosti posljedica koje imaju na ljude, životnu sredinu i ekonomiju zemlje.
On je naveo da su u prošloj godini podnijete četiri krivične prijave protiv osoba koje su prouzrokovale požar.
"Preventivne mjere zaštite od šumskih požara se odnose na njegovanje mješovitih šuma lišćara i četinara", rekao je Šućur.
Komandir Službe zaštite i spašavanja Glavnog grada, Radomir Pješčić, rekao je da se u Podgorici godišnje desi od 2,5 hiljada do tri hiljade požara, od kojih više od polovine bude na otovorenom.
„Služba zaštite se bavi i preventivnim poslom. Edukovali smo djecu, a ciljna grupa bio je šesti razred sa kojima smo obavili kurs“, rekao je on.
Na skupu je predstavljen promotivni materijal i video spot kampanje za prevenciju šumskih požara urađen prema ideji studenata Fakulteta vizuelnih umjetnosti.