TAČNA VIJEST - ŠTA SU ČINJENICE
Predstavnik SZO napomenuo da iako „vidimo pojedine slučajeve među muškarcima homoseksualnog opredeljenja, majmunske boginje nisu „gej bolest” — svako ko je u bliskom kontaktu sa zaraženom osobom može biti inficiran“.
U osvrtu na trenutni porast zaraženih osoba u SAD i Evropi, dr Džon Bruks iz američkog Centra za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) takođe navodi da, iako trenutno pojedine grupe mogu biti u povećanom riziku od izlaganja virusu, to se ni u kom slučaju ne smije okarakterisati kao bolest LGBTQ+ zajednice.
Bilo ko može razviti i širiti infekciju majmunskih boginja, ističe Bruks i dodaje da je namera CDC-a da se, uoči predstojećeg „Mjeseca ponosa“, uvjeri da je LGBTQ+ zajednica upoznata sa tekućom situacijom.
CDC, dodatno, apeluje na pojačan oprez ljekara kako lezije majmunskih boginja vizuelno mogu podsjećati na pojavne oblike velikih boginja ili nekih veneričnih bolesti, poput genitalnog herpesa ili sifilisa.
Dovođenje u vezu širenja zarazne bolesti majmunskih boginja u medijima sa LGBTQ populacijom je za najoštriju osudu, poručila je povjerenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković u utorak, 24. maja. Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS) je takođe skrenulo pažnju javnosti i osudilo „neprofesionalno medijsko izvještavanje o majmunskim boginjama”.
Majmunske boginje nisu nova niti venerična bolest
Majmunske boginje nisu polno prenosiva bolest. Virus majmunskih boginja se, dakle, ne prenosi putem sjemene ili vaginalne tečnosti.
Virus se prvenstveno prenosi direktnim kontaktom sa osipom ili blisterima zaražene osobe (skin-to-skin), kao i usljed produženog izlaganja određenim telesnim tečnostima — poput velikih respiratornih kapljica koje nastaju kašljanjem ili kijanjem.
U dosadašnjim slučajevima infekcije majmunskih boginja zabilježena je i transmisija putem zajedničke posteljine, peškira, kuhinjskog pribora ili odeće.
U ovom trenutku ne postoje podaci o prisustvu virusa u sjemenim ili vaginalnim tečnostima.
NETAČNI ORIGINALNI TEKST - OZNAČEN KAO DEZINFORMACIJA
Majmunske boginje su rijetka virusna infekcija slična humanim velikim boginjama, iako je blaža, a prvi put je zabilježena u Demokratskoj Republici Kongo sedamdesetih godina prošlog vijeka.
Početni simptomi majmunskih boginja uključuju groznicu, glavobolju, bolove u mišićima, bolove u leđima, otečene limfne čvorove i iscrpljenost. Može se razviti osip, koji često počinje na licu, a zatim se širi na druge djelove tijela. Osip se mijenja i prolazi kroz različite faze prije nego što se konačno formira krasta, koja kasnije otpada.
Do sada je poznato da se virus širi kada je neko u bliskom kontaktu sa zaraženom osobom, on ulazi u tijelo preko oštećene kože, respiratornog trakta ili kroz oči, nos ili usta.
Međum, četiri slučaja iz Velike Britanije su gej ili biseksualni muškarci, a zvaničnici kažu da obrazac prenošenja “veoma sugeriše na širenje u seksualnim mrežama”.
Dr Sajmon Klark, mikrobiolog sa Univerziteta u Redingu, rekao je za DailyMail da sumnja da je broj slučajeva u Velikoj Britaniji već “u desetinama”.
Ali dr Klark je insistirao da se bolest neće širiti kao kovid, dodajući da bi bio iznenađen kad bi se registrovalo više od 100 slučajeva.