Plan “France 2030” osiguraće uslove za dekarbonizaciju industrije i vratiti inovacije i proizvodnju u ključne sektore, u rasponu od automobila do biomedicine i poluprovodnika, rekao je francuski predsjednik u utorak skupini preduzetnika.
Ukazavši na nestašicu zaštitnih maski na početku pandemije kovida 19, Makron je istaknuo da je kriza razotkrila realne slabosti i temeljnu potrebu za proizvodnjom i inovacijama na domaćem terenu.
“Moramo obnoviti okvir za proizvodnu nezavisnost Francuske i Evrope”, poručio je, dodavši da će inovacije odigrati ključnu ulogu u globalnoj trci za vodeću poziciju i pristup sirovinama.
“Pobjednik u toj trci ostaviće sve ostale daleko iza sebe”, zaključio je.
Francuska će do 2030. proizvoditi vazduhoplove s malom emisijom ugljenika i male nuklearne reaktore i imaće dvije velike fabrike zelenog ugljenika, izdvojio je predsjednik nekoliko ciljeva plana.
Proizvodiće i puno električnih automobila, dodao je.
Plan po njegovim riječima predviđa ključnu ulogu za mala, agilna i inovativna preduzeća koja će graditi budućnost Francuske rame uz rame s etabliranim korporativnim divovima.
Ostali ciljevi u razdoblju do 2030. uključuju ulaganja u poluprovodnike i poticanje inovacija u zdravstvu, uključujući biomedicinu.
Dio najavljenih 30 milijardi eura ulaganja predviđen je već u proračunu za iduću godinu, a tome valja dodati i četiri milijarde eura državne investicijske banke Bpifrance, predviđene za male inovativne i tehnološke firme.
Pariz je već prošle godine najavio 100 milijarde eura težak plan oporavka od koronakrize, a velik dio tog novca usmjeren je u poticanje zelenije energije.
Plan za razdoblje do kraja decenije izazvao je u utorak žestoke kritike ekoloških aktivista i opozicije.
Matthieu Orphelin, advokat koji je prije dvije godine napustio Makronovu stranku, nazvao je predsjednikov istup prvim govorom u kampanji za izbore u 2022. godini.
Ekološka udruga proglasila ga je “festivalom lažnih rješenja i lijepih želja”.
“Sva ta lažna rješenja slijede istu logiku – stalno odgađati istinsku (energetsku) tranziciju i nastaviti s proizvodnjom kao da su resursi planeta neograničeni”, poručio je direktor francuskog ogranka Greenpeacea Jean-Francois Julliard.