Kultura

Edukativni program na tvrđavi Besac sa djecom iz vrtića „Maša 2“

Mališani učili o istorijatu tvrđave i kulturi Crne Gore

Na kulturnom dobru tvrđava Besac, u sklopu kulturno-edukativnog programa i promocije crnogorske kulturne baštine, upriličena je posjeta za djecu iz predškolske ustanove „Maša 2“. 

Mališani učili o istorijatu tvrđave i kulturi Crne Gore Foto: Besac tim
Portal AnalitikaIzvor

Kako je navedeno u saopštenju, tokom višesatnog boravka na ovom autentičnom lokalitetu, djeca su imala priliku da se upoznaju sa istorijom ovog kulturnog dobra, posebnostima Skadarskog jezera i crmničke regije, ali i kulture Crne Gore.

„Naši najmlađi posjetioci su se upoznali sa narativom o Bescu kroz njegove različite istorijske etape, kao i sa nematirijalnim segmentom karakterističnim za ovo podneblje, kao što su legende o nastanku polu gradgog kamena – crmnički granat, predanja o čuvenom besačkom blagu, legende o Vladimiru i Kosari i drugo. Tom prilikom, predstavljena im je i stalna izložba o Tvrđavi, a sa glavne kule su bili u prilici da vide pejzaž i najljepše vizure Skadarskog jezera“, navodi se u saopštenju.

Ova posjeta tvrđavi, kako kažu, predstavlja nastavak cjelogodišnjeg kulturno edukativnog programa koji ima za cilj da, u skladu sa Zakonom o zaštiti kulturnih dobara, obezbjedi prezentaciju i popularizaciju ovog kulturnog dobra. 

„Na ovaj način želi se podstaći širenje saznanja o vrijednostima i značaju Tvrđave Besac, ali i dostupnost ovog kulturnih dobara javnosti, radi zadovoljenja kulturnih, naučnih i edukativnih potreba i širenja saznanja o njegovim vrijednostima i značaju“, saopštili su iz menadžer tima Besac.

Podsjećaju da tvrđava Besac, zajedno sa Virpazarom, predstavlja „kapiju“ regije Crmnice i Nacionalnog Parka Skadarsko jezero kao izuzetne prirodne cijeline, a valorizacija ovog lokaliteta konceptulaizovan je kao vitalni doprinos lokalnoj zajednici ali i generalnoj crnogorskoj kulturnoj ponudi, uvođenjem saržaja koji su direktna veza kulture, istorije i umjetnosti sa lokalnom zajednicom.

Portal Analitika