Predstava ,,Malograđanska svadba” u režiji Paola Mađelija u produkciji Kamernog teatra 55 iz Sarajeva i festivala MESS otvorila je sinoć četvrto izdanje Ruta festivala u Podgorici.
Pred početak izvođenja publici se obratio glumac Gradskog pozorišta Željko Radunović.
“Evo nas, po čevrti put u Podgorici na festivalu Regionalne unije teatara. Ljudi koji znaju da prave pozorišne predstave u Ljubljani, Zagrebu, Sarajevu, Beogradu, Skoplju i Podgorici, sakupljeni su ovog aprila, pod domaćinskim okriljem Gradskog pozorišta u Podgorici, da pokažu šta sve znaju i umiju, ali i zašto je pozorište opstajalo i opstaje od antičkih vremena do danas”, poručio je Radunović.
Kako je dodao, odlika ove „rutine epizode“ su različite produkcije i različiti žanrovi, ali sa jednim zajedničkim imeniteljem, vrhunskim teatarskim činom.
“Kao nekome ko cijeli radni vijek diše vazduh scene posebno mi je zadovoljstvo što ova RUTA dovodi pred nas nova, mlada lica, novu energiju, pod mentorstvom rediteljskih imena koja pripadaju starijoj i srednjoj generaciji, ali u svakom slučaju, prvom ešalonu teatarskih maštara. Zadovoljstvo je veće što se sve to stiče i traje u mojoj Podgorici”, kazao je Radunović.
Breht aktuelniji nego ikad
Razgovor o komadu ,,Malograđanska svadba” koju je po tekstu Bertolda Brehta režirao Paolo Mađeli, u Dodest sali nakon izvođenja predstave vodila je dramaturškinja Dragana Tripković.
“Sretna sam što postoji ovakav festival, jer je sve manje mogućnosti i sve manje svjedočimo razmjerama predstava, gostovanjima gdje možemo jedni druge vidjeti, razmjeniti mišljenja i veseliti se jedni s drugima, pritom uživajući u teatarskoj umjetnosti”, kazala je dramaturškinja gostujuće predstave Željka Udovičić-Pleština.
Što se tiče Brehta, kako je dodale, saglasna je sa konstatacijom da je on aktuelniji nego ikad.
“Prilikom postavljanja predstave, upravo smo promišljali kako to pročitati našim zajedničkim stavom, jer ono što oblikuje ovu predstavu jeste zajednička igra, zavisnost jednih od drugih, u glumačkom i izvođačkom smislu prije svega i na koji način progovoriti o ovom vremenugdje se uglavnom mnogo govori, a ništa ne kaže, gdje je ćutnja imanentna, gdje se govori o nevažnim stvarima i to je ta malograđanština o kojoj smo htjeli progovoriti”, kazala je ona.
Glumac Ermin Bravo naglasio je da junaci ove predstave vole da se ,,brčkaju'' u jednom emocionalnom i duhovnom plićaku.
“I ono što je zanimljivo u predstavi jeste da, sem malo duhovitosti koju smo ubacili, je ta malograđanština zavodljiva i da ne zauzimamo neku didaktičku poziciju i kažemo ,,vi koji ste došli da nas gledate ste malograđani'' nego stvarno tvrdimo da smo to svi i da je važno u sebi pronaći tu malograđanštinu. Paolo je htio da u sebi tražimo te male fašizme, mala svakodnevna nasilja, koja možemo zapaziti kod svakodnevne ćutnje na nasilje, kada neko pored nas nekog tuče i mi kažemo ,,samo neka prođe'', što mi je bilo uzbudljivo da istražujem”, rekao je Bravo.
Večeras slovenačka “Nora”
Druge večeri festivala, večeras u 20 sati u KIC-u “Budo Tomović” Mestno gledališče ljubansko izvešće predstavu ,,Nora” po tekstu Henrika Ibzena i u režiji Nele Vitošević.
Takođe, nakon predstave u Dodest sali razgovore o komadu će voditi dramaturškinja Gradskog pozorišta Dragana Tripković.