On je kazao da je prethodni njegov poziv odbijen, uz obrazloženje da je urađeno sve što je u moći nadležnih službi a da će se poplave ubrzo proći i voda se povući. »Vjerujem, da su nakon najnovijih kiša i rasta nivoa jezera i rijeka, najvažniji ljudi u vlasti shvatiti težinu situacije i da će se takvo stanje proglasiti bar za 11 opština, u kojima su štete najveće«, kaže se u izjavi Mandića dostavljenoj agenciji MINA.
On smatra da bi vanredno stanje omogućilo da se svi resursi Crne Gore na najbolji način stave u funkciju odbrane imovine i života građana.
»Tada bi se morao aktivirati i kordinacioni tim za upravljanje u vanrednim situacijama pa bi u skladu sa usvojenim planovima zaštite i spašavanja od premijera do zadnjeg opštinskog činovnika svako znao svoje mjesto i ulogu«, kaže Mandić.On podsjeća da je proglašavanjem vanrednog stanja svaki građanin dužan da da doprinos u borbi protiv elementarne nepogode.
»Posebno je važno da bi nakon takve odluke nadležnim opštinskim i republičkom timu za vanredne situacije bila na raspolaganju kompletna crnogorska mehanizacija i da odmah može biti raspoređeno na hiljade građevinskih mašina na sve ugrožene lokacije u Crnoj Gori«, navodi Mandić.Opšta mobilizacija neophodnih resursa u borbi protiv poplava najbolja je, smatra on, akcija koja se može odmah uraditi i zato ne treba čekati.»Otpori koji se pružaju pozivu da se uvede vanredno stanje dolaze uglavnom od onih struktura iz vlasti koji i ovo najnovije razaranje Crne Gore vide kao još jednu priliku da se dodatno zaradi«, ocjenjuje Mandić.Prema njegovim riječima, zato, pojedini ministri i drugi iz vlasti, koji su ortaci sa vlasnicima građevinskih preduzeća, koja raspolažu ogromnom mehanizacijom u Podgorici, ne vide ličnog interesa da u vanrednom stanju njihove mašine besplatno urade taj posao. »Oni će izbjeći obaveze koje nameće vanredno stanje kako bi naknadno u »regularnoj« tenderskoj proceduri sve to dobro naplatili. Zašto graditi i opravljati puteve, mostove, nasipe i kuće - patriotski i solidarno bez zarade, kada se za to mogu uzeti velike pare iz budžeta, jedino je logično i razumno objašnjenje zašto već Vlada nije predložila Skupštini uvođenje vanrednog stanja«, kaže Mandić.On ocjenjuje da Crna Gora nije imala nikavu potrebu za traženje pomoći od NATO saveza, jer je postojao dovoljan broj čamaca, šatora i druge tražene opreme koju samo treba prikupiti i staviti u funkciju. Mandić smatra da su neki neodgovorni pojedinci iz vlasti ovu nesreću iskoristili za najobičniju politizaciju, a interesovanje medija uglavnom su koristili za dodatna direktna uključivanja u informativne programe. »Drugi su pred kamerama i fotografskim aparatima zagazili čak i u vodu a da prethodno i jedni i drugi nijesu ništa uradili na organizaciji zaštite i spašavanja, što je bio njihov osnovni posao«, kaže Mandić