U saopštenju MANS-a dostavljenom agenciji Mina navodi se da je vrhovni državni tužilac, po zakonu, kao starješina odgovorna za poslove državnog tužilaštva.
„Ukoliko i ne postupa u pojedinim predmetima, ona je dužna da ih nadgleda i kontroliše rad osnovnih i viših tužilaca koji postupaju u njima“, kaže se u saopštenju.
Kako se navodi, po Zakonu o državnom tužiocu, vrhovni državni tužilac može osnovnim i višim tužiocima davati uputstva za postupanje u određenim predmetima.
„S obzirom na ove zakonom propisane obaveze, utvrđeno je da je Čarapić mogla biti u sukobu interesa kada je tužilaštvo rukovodilo pojedinim istragama, gdje je šteta po državni budžet bila milionska, ili je čak možda, ako je suditi po medijskim tekstovima, pomogla prikrivanju pojednih krivičnih djela“, pojašnjavaju iz MANS-a.
Iz te nevladine organizacije (NVO) navode da je suprug Ranke Čarapić vlasnik privatne firme Komeksport /Comexport/, koja se bavi trgovinom, i koja je dobijala poslove na tenderima za nabavku opreme.
Iz MANS-a kao primjer navode Elektroprivredu Crne Gore (EPCG) i javne pozive koje je raspisivao Glavni grad za nabavku opreme za Sportski centar Morača.
„Dok je suprug VDT potpisivao ugovore sa šefovima EPCG i Miomirom Mugošom sa kojim, koliko je javnosti poznato, ne može poslovati baš svako ko poželi, Ranka Čarapić je odbacivala krivične prijave protiv njih“, navode iz te NVO.
MANS podsjeća i na medijske navode da je Čarapić „bila i lično vrlo angažovana u istrazi protiv urednika Vijesti Mihaila Jovovića, koja je tekla dok je njen suprug radio sa Mugošom koji je figurirao kao glavnoosumnjičeni za incident 5. avgusta 2009. godine“.
„Pošto Zakon o sukobu interesa navodi da je javni funkcioner dužan da javnu funkciju vrši na način da javni interes ne podredi privatnom, kao i da ne izazove sukob interesa, smatramo da je Čarapić prekršila taj zakon“, kaže se u saopštenju.
Iz MANS-a ukazuju na odredbu Zakona o sukobu interesa koja propisuje da „sukob interesa postoji kada privatno interes javnog funkcionera utiče ili može iticati na nepristrasnost javnog funkcionera u vršenju javne funkcije”.
„Pošto je očigledno da je Čarapić bila u prilici da joj lični interesi mogu ugroziti nepristrasnost i objektivnost u odlučivanju, kao što to nalaže Zakon o državnom tužiocu, očekujemo od Komisije za sukob interesa da je prekršajno kazni“, zaključuje se u saopštenju.