U posljednjih nekoliko godina, odraslim pušačima koji ne žele da se odreknu duvana i nikotina, ali žele da smanje štetnost koju pušenje cigareta sa sobom nosi, dostupni su bezdimni proizvodi, kao što su vejp uređaji, grijani duvan i nikotinske vrećice, koji smanjuju izloženost štetnim materijama iz duvanskog dima i do 95%. Zbog toga mantra "prestani ili nestani" u borbi protiv pušenja više nije aktuelna.
Studije su pokazale da ovi proizvodi pomažu u smanjenju zdravstvenih rizika povezanih sa pušenjem cigareta, kao što su bolesti srca i respiratorne bolesti. Iako nikotin izaziva zavisnost, dim od sagorijevanja ostaje glavni faktor iza zdravstvenih rizika.
Opcija za odrasle pušače i sredstvo pomoći za prestanak pušenja
U tom kontekstu, sve veći broj stručnih udruženja, kao što je Špansko društvo za hipertenziju i vaskularni rizik SEHLELHA, zauzima podržavajući stav prema bezdimnim proizvodima kao opciji za odrasle pušače i sredstvu za pomoć u prestanku pušenja. Takođe se protive pristupu vlada da se bezdimne alternative izjednačavaju sa tradicionalnim cigaretama, tvrdeći da postoji značajna razlika u riziku između njih.
Javijer Nieto, šef odjeljenja za hipertenziju u Univerzitetskoj bolnici "Ciudad Real", istakao je da "tradicionalne politike nisu uspjele da smanje broj pušača, pa pristup mora biti promijenjen i fokusiran na politiku smanjenja rizika, umjesto da se fokusira samo na broj pušača."
"Cilj bi trebalo da bude korišćenje svih dostupnih resursa kako bi se spriječilo da odrasli pušači puše cigarete, pomažući im da potpuno prestanu, a ako neki nastave da puše, zdravstveni rizici bi trebalo da se smanje prelaskom na proizvode bez dima, čineći ih manje rizičnom alternativom."
Švedska - prva zemlja bez duvanskog dima
Neke države su takođe preduzele konkretne korake kako bi uticale na korišćenje ovih inovativnih alternativa. Na primjer, Švedska je uspjela da smanji učestalost raka pluća i srčanih bolesti podizanjem svijesti o korištenju oralnih nikotinskih proizvoda, čineći je globalnim uzorom u borbi protiv pušenja. Švedska je postala i prva zemlja bez duvanskog dima, sa stopom pušenja od samo 4,5%.
Prema definiciji Svjetske zdravstvene organizacije, država se smatra zvanično nepušačkom kada je stopa pušenja među stanovništvom ispod 5%. U Sjedinjenim Američkim Državama, Američka agencija za hranu i ljekove (FDA) je još 2020. godine donijela odluku da se uređaj koji zagrijava duvan, konkretno IQOS, proizvod kompanije Philip Morris, može svrstati u kategoriju "proizvoda modifikovanog rizika" (MRTP), kao i da je informisanje potrošača da je izloženost štetnim materijama prilikom korištenja ovog uređaja u skladu sa promocijom javnog zdravlja.
Bezdimne alternative
Ovaj sistem za zagrijavanje duvana je prvi i jedini elektronski proizvod koji koristi nikotin, a koji je FDA svrstala u kategoriju "proizvoda modifikvanog rizika". U ovom kontekstu, stručnjaci su pozvali na povećanje svijesti o bezdimnim alternativama, kako među odraslim tako i među mladim pušačima, dok upozoravaju na opasnosti od neselektivne upotrebe ovih proizvoda. Naglasili su važnost postavljanja strogih standarda kako bi se osigurao kvalitet proizvoda dostupnih na tržištu i spriječila cirkulacija nepouzdanih vrsta.
Iako potpuni prestanak pušenja ostaje najbolja opcija, prelazak na alternativne proizvode je važan korak ka smanjenju zdravstvenih rizika i poboljšanju javnog zdravlja na duži rok.