Ministar kulture Branislav Mićunović razgovarao je danas na Cetinju sa Marinom Abramović o crnogorskom predstavljanju na Venecijanskom bijenalu, kao i o njenom projektu Marina Abramović Cetinje Community Center Obod. Na sastanku su nacionalni komesari crnogorske izložbe na Bijenalu u Veneciji, istoričari umjetnosti Svetlana Racanović i Petar Ćuković, saopštili Mićunoviću odluku da Crnu Goru ove godine u Veneciji predstavlja Marina Abramović.
Mićunović je istakao zadovoljstvo zbog te odluke, navodeći da je ukupan angažman Marine Abramović na Cetinju i u Crnoj Gori izuzetno važan za crnogorsku kulturu u međunarodnu promociju države. Ministar kulture je sa Abramovićevom razgovarao o detaljima projekta Marina Abramović Cetinje Community Center Obod, narednim koracima koje će preduzeti Ministarstvo kulture, kroz Program „Cetinje – grad kulture 2010-2013“, kako bi projekat što prije zaživio i o brojnim mogućnostima koje će budući centar otvoriti za Cetinje i Crnu Goru. Prezentovanje Crne Gore na 54. Bijenalu u Veneciji će, prema dogovoru Marine Abramović i dva nacionalna komesara, biti u funkciji međunarodne prezentacije koncepta budućeg internacionalnog multimedijalnog centra - Marina Abramović Cetinje Community Center Obod, u postrojenjima nekadašnje fabrike Obod na Cetinju.
Naša prezentacija na Bijenalu će pod imenom Obod i bistre vode stoga imati dva važna segmenta - rad Marine Abramović i intervencije nekolicine crnogorskih umjetnika, kao i segment multimedijalne prezentacije budućeg centra u vidu štampanog i elektronskog info materijala. U definisanju koncepta prezentacije za Bijenale pošlo se od transfera funkcije nekada uspješnog jugoslovenskog preduzeća, fabrike frižidera Obod na stanje pasivizacije uže i šire zajednice, odnosno, kako je funkcija zamrzavanja postala sudbina ili usud ili „velika metafora“ višestrukog stanja zamrznutosti, hibernacije, bivanja-van-funkcije prije svega jednog grada u jednom vremenu.
Marina Abramović Cetinje Community Center Obod je zamišljen kao generator promjene, veliki pokretač procesa reanimacije, revitalizacije, odmrzavanja, miješanja bistrih voda, kao aktivator kulturnog razvitka u samoj Crnoj Gori i mrežnog povezivanja sa pojedincima, grupama, institucijama, idejama i inicijativama u savremenom međunarodnom kulturnom kontekstu, dakle, kao nosilac vizije širokog povezivanja dobromislećih i dobročinećih ljudi smislenim idejama i akcijama. Ova ideja crnogorske prezentacije na Bijenalu u Venecije time korespondira i sa generalnom temom ovogodišnjeg Bijenala – Illuminations, zaključeno je u saopštenju.