Kultura

Marina Abramović u američkoj seriji

Izvor

Dio emisije posvećen Marini Abramović će trajati 18 minuta, a pojaviće se u drugoj epizodi serije i obuhvata decenijsku vezu nje i reditelja Čarlsa Atlasa. U intervjuu "Hafington postu", Marina Abramović je objasnila da se emisija poklapa sa njenim planovima da sačuva svoju umjetnost performansa za buduće generacije javio je Tanjug,piše blic.rs.


Profesionalna saradnja Abramovićeve i Atlasa počela je 1989. godine kada je španska televizija od različitih rediteja zatražila da snime četvorominutnu biografiju umjetnika.


- To je dosta kratko. Kako smjestiti život u četiri minuta? Izabrali su Čarlsa i mene i upoznali smo se i to je bilo veoma interesantno, jer je Čarli potpuno drugačiji od svega što ja radim, kada je riječ o estetici. Istovremeno, postali smo bliski prijatelji- rekla je.

Atlas je na kraju predložio koncept - jedan 18-minutni kadar u kome Marina Abramović drži monolog.


- Nisam ga još videla, ali sam veoma uzbuđena. Meni je važno što je to urađeno za obrazovni program koji će imati publiku. Performans je uvijek bio alternativna forma umjetnosti i ovo je velika šansa da postane mejnstrim- rekla je ona.

Na pitanje da li je "mejnstrim kultura" spremna za diskusiju o performansu, Abramović kaže da joj se "smučio način na koji se umjetnost performansa tretira".
- Od '80-ih i '90-ih do danas, ideju performansa ukrali su svi, od MTV-a, televizije, pozorišta, filma, advertajzinga, mode, a niko nije odao priznanje originalnoj umjetnosti što je tako nefer. Ako koristite nečiju muziku morate da platite prava, ali to nije slučaj sa performansom- rekla je ona.

Marina smatra da ljudi ne razumiju performans i da je zbog toga program PBS-a važan za široku publiku, jer će objasniti kakva je umjetnost performans.
- Performans nije pozorište, nije zabava. To je ozbiljan posao. U pozorištu krv je kečap, u performansu sve je stvarno- kaže Abramovićeva.

On je danas zaposlenija nego ikada.


- Nikada nisam imala ovoliko posla i bukvalno trčim unaokolo. Poslije Muzeja moderne umjetnosti i ovog filma, izloženost poslu i javnosti je ogromna i moram da budem pažljiva sa svojom energijom. Za mene, sada je sve u zaostavštini i zbog toga radim na svom institutu u Hadsonu i potpisala sam ugovor sa Remom Kulhasom, arhitektom, koji radi zgradu- kaže Marina.

Institut u dolini Hadson umjetnica otvara sa idejom da edukuje javnost i publiku o performansu, da ostavi koncept koji će nazvati Abramović metod.

- Moja škola performansa biće u stvari dug rad jer sam otkrila da je rad transformativno iskustvo. U Muzej savremene umjetnosti u Njujorku je došlo 850.000 posjetilaca i to je upravo primjer kakav nam rad treba. Živimo u nepovezanom društvu i izgubili smo naš spiritualni centar- smatra Marina Abramović.

Portal Analitika