Kultura

Marina Milić Apostolović na Don Brankovim danima muzike

Izvor

Ovogodišnji KotorAr-Tić biće posvećen francuskom impresionisti Klodu Debisiju, čiji se jubilej, 150-godišnjica rođenja, obilježava u cijelom svijetu. Polaznici ove interaktivne radionice će svoje muzičko-likovno-scenske radove predstaviti na koncertu za djecu i roditelje 25. jula od 21 sat u Crkvi Sv. Duha u Kotoru.

Pored Marine Milić Apostolović, autorke koncepta „Djeca i umjetnost“ (Srbija), učešće u radionici „Igrajmo se uz Debisija“ uzima i Emilija Miodrag, kao asistentkinja. Uz njenu pomoć djeca će učiti o slikarskim tehnikama koje su inspirisale impresioniste i davati svoje impresije u vezi s popularnim Debisijevim komadima, kao što su: Mjesečina, Mali crnac, Jedro, Arabeska br. 1 i Djevojka kose boje lana. A tradicionalno, nakon koncerta, najaktivnijim učesnicima na koncertu i djeci sa najboljim radovima sa jutarnjih radionica dijeliće se pokloni: bojanke, kompakt diskovi, DVD, notesi, knjige.

Biografija Marine Milić Apostolović

„Naprosto genijalni pristup, nigde do sada viđen!“, ocјena je direktora kompanije Stenvej koncepta kostimiranog interaktivnog koncerta koji je Marina Milić Apostolović, inspirisana svojom djecom, postavila još u Londonu 2001. godine. Ovaj jedinstveni pristup je naučno izučavan i potvrđen MBA disertacijom i zaštićen na Univerzitetu u Batu. Postoji veliko interesovanje da se postavi kao specijalni predmet za razvijanje interesovanja umјetnosti kod dјece. Novosađanka, Marina Milić Apostolović je svoje školovanje vezala za Novi Sad (prof. E. Timakin i prof. A. Valdma) i London (prof. Dž. Lil). Kao najmlađi student Akademije umetnosti u Novom Sadu, sa samo 16 godina bila je solistkinja na otvaranju Vojvođanske filharmonije pod dirigentskom palicom I. Lapinša. Devetnaest godina provedenih u prijestonici Velike Britanije ostavili su traga na ovu neobičnu ličnost, koja je i umjetnica Bi-Bi-Sijevog Radija 3. Njen portret u Sali slavnih Stenvej Hola može se vidjeti uz najveće pijaniste prošlosti i sadašnjice, i to ne samo kao Steinwey Artist, nego i za zasluge nakon serije koncerata povodom Britansko-srpskog prijateljstva, organizovanih na njenu inicijativu. „Snažna ličnost koja moćno izvodi najgrandioznija dela klavirske literature“ – kritika je Marininog diska Romantični barok, izdatog u Velikoj Britaniji 2002. Drugi CD, Sjećanje na jedno krstarenje, bio je najprodavaniji na P&O krstarenju po Norveškoj 2001. Prve dvije ploče, Slovenski klavir i Dvije sonate, koje je producirao Rik Vejkman, odavno su rasprodate i više se ne mogu nigdje naći. Kao dodatak ovim, Marina Milić Apostolović nije prezala ni od kreiranja specijalnih diskova i DVD zapisa za najmlađe, sve sa željom da i djecu privuče klasičnoj muzici. Svojim nevjerovatnim entuzijazmom Marina je davne 1991. u Londonu uspjela da osnuje i registruje fond Laza Kostić čiji je cilj promovisanje srpske kulture u svijetu na najvišem nivou.

Najveći projekat u istoriji postojanja ovog fonda je realizacija predstave Henri VI u maju mjesecu 2012. na Kulturnoj olimpijadi u teatru Glob u Londonu. Za zalaganje za prodor srpske klavirske muzike u svijetu kroz takmičenja kao direktor Karić takmičenja u Londonu i Tanbridž Velsu dobila je priznanje organizacije EPTA (Udruženje klavirskih pedagoga) 2000, a sljedeće godine medalju Vukove zadužbine. Redovni je profesor Akademije umetnosti u Novom Sadu.

Portal Analitika