Društvo

Bivši zaposleni EKIP-a dobio još jedan spor protiv te kuće

Markoviću za neisplaćene zarade 52.000 eura

Bivši zaposleni Agencije za elektronske komunikacije i poštanske djelatnosti (EKIP) Mladen Marković i stečajni upravnik u brojnim postupcima nedavno je preko javnog izvršitelja od tog regulatornog tijela naplatio 52.042 eura.

Markoviću za neisplaćene zarade 52.000 eura Foto: Pobjeda
PobjedaIzvor

Ovaj iznos mu je dosuđen na račun izgubljenih zarada od aprila 2015. do januara 2017. godine, a nakon što je pravosnažno utvrđeno da je ,,nezakonito dobio otkaz“, saznaje Pobjeda.

Prema informacijama iz ove Agencije, Marković bi trebalo od njih da naplati još 33.000 eura na račun kamate.

Presudu koja se tiče naplate donio je Osnovni sud prošle godine po tužbi Markovića na koju se Agencija žalila Višem sudu, ali je žalba odbijena kao neosnovana. Pred Vrhovnim sudom je u toku postupak revizije po zahtjevu EKIP-a.

Agencija je Markoviću, koji je obavljao posao menadžera analitičara finansijskih izvještaja, krajem 2014. godine uručila otkaz zato što se ,,nije odazivao na posao zbog obaveza koje je imao kao stečajni upravnik“.

„Svoje odsustvo je pravdao bolovanjima, a u isto vrijeme je obavljao deset funkcija kao stečajni upravnik i to, između ostalog, u preduzećima Rudnici boksita, Mljekara Nika, Pobjeda. Imenovanje na toliki broj funkcija tužilac je imao pravo i mogućnost da ne prihvati, tako da je i ova funkcija po principu dobrovoljnosti“, naveli su, između ostalog, iz Agencije u žalbi na prvostepenu presudu kojom mu je dosuđen iznos za izgubljene zarade.

Smatraju da se na „ovaj način legalizuje očigledna zloupotreba prava“.

Marković je, kako su istakli, kao stečajni upravnik obavljao rad i poslove za koje se ostvaruju prihodi, te im je neprihvatljiv njegov zahtjev za naknadnu isplatu plata.

Sa druge strane, Viši sud smatra da je Agencija , Markoviću počinila materijalnu štetu, jer mu nije omogućila da ostvaruje zaradu. Podatak da je Marković tokom spornog perioda kao stečajni upravnik primio 27.580 eura nije bio od uticaja na donošenje drugačije odluke. Spor između Markovića i EKIP-a počeo je još 2014. godine kada je podnio prvu tužbu zbog nezakonite smjene.

Nakon što je ovaj sud njegovu tužbu odbacio kao neosnovanu Viši sud je predmet vratio na ponovno odlučivanje. U ponovljenom postupku usvojen je Markovićev zahtjev, i poništeno rješenje o otkazu kao nezakonito.

Viši sud je potvrdio presudu kojom je EKIP obavezan da Markovića vrati na posao, uz isplatu 6.362,32 eura od 27. novembra 2014. do 2. aprila 2015. Vrhovni je odbio zahtjev EKIP-a za reviziju. Po pravosnažnosti ove presude Agencija je početkom 2017. godine pozvala Markovića da se vrati na posao, ali je on to odbio. Tražio je sporazumni raskid radnog odnosa što je Agencija i prihvatila. Marković je nakon toga podnio novu tužbu za naplatu izgubljenih zarada.

Portal Analitika