Govornici su ponovili stavove slične onim srpskog mitropolita Joanikija, koji je krajem prošlog mjeseca na okruglom stolu "Pedeset godina od razaranja Njegoševe kapele na Lovćenu" u Podgorici poručio da će kapela biti obnovljena “kad dođe do sveopšteg preumljenja u Crnoj Gori”.
Publicista i nekadašnji gradonačelnik Cetinja Jovan Markuš rekao je kako se nada da će se kapela jednom obnoviti i napomenuo da je to - "obaveza Prijestonice".
“Mauzolej na Lovćenu je divlji objekat koji je podignut na tuđem zemljištu i na tuđoj imovini”, smatra Markuš.
Okupljenima se obratio i Ivan Petrović Njegoš, ekonomista i, kako je najavljen, direktni potomak porodice Petrović Njegoš, koji je postavio pred publiku pitanje: “Da li znate da u istoriji starog kontinenta postoji i jedan narod koji je srušio spomenik posvećen njihovim velikanima” i zatim podsjetio na proteste koji su organizovani protiv rušenja kapele.
Govornik je bio iprofesor na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu Goran Vasin koji je, kako je kazao, dugo godina u bečkim Arhivima istraživao politiku Bečkog dvora, koja je, tvrdi, imala za "cilj trajno uništenje srpskog naroda na prostorima na kome danas žive Srbi".
“Jedan od posljednjih pokušaja da svoju zamisao sprovedu u djelo, desio se upravo na Lovćenu, 1916. godine kada je razorena Njegoševa kapela. I baš zbog toga, kada govorimo o rušenju zavjetne kapele, o tom strašnom događaju, moramo tu sliku staviti u okvir istorijskih konteksta koji dugo traju, jer pitanje identiteta i pitanje pravoslavlja zaista je bilo ono što je smetalo tim zavojevačima”, tvrdi Vasin.