Kultura

Reagovao na izjave Gorana Bjelanovića o osnivanju Crnogorske kinoteke

Martinović: Malo je reći da to ne može biti dalje od istine

Reditelj i bivši direktor Crnogorke kinoteke Andro Martinović reagovao je na izjave aktuelnog direktora Kinoteke Gorana Bjelanovića, koji je nedavno kazao da je ovu ustanovu kulture osnovala Jugoslovenska kinoteka.

Martinović: Malo je reći da to ne može biti dalje od istine Foto: Foto: Pobjeda
PobjedaIzvor

"Malo je reći da to ne može biti dalje od istine", ocijenio je Martinović.

Bjelanović je, podsjetimo, tezu o ulozi Jugoslovenske kinoteke prvo iznio u Jutarnjem programu TV Budva, a potom za Pobjedu pojasnio da je ova beogradska ustanova odradila lavovski dio posla i uputila prvog direktora Kinoteke Gojka Kastratovića u sve tajne tehničkog i organizacionog posla, jer on o tome „nije imao baš pretjerano blage veze“. Dodao je i da mu je o svemu tome pričao i sam Gojko Kastratović. Potom je reagovala ćerka Gojka Kastratovića – Marija Đurić, ističući da je riječ o „podmetanju riječi preminuloj osobi“, nakon čega je Bjelanović poslao odgovor u kojem je dodatno pokušao da argumentuje svoje stavove.

FALSIFIKAT

Odbacujući izrečene stavove Bjelanovića kao neistinite, Martinović u reagovanju podsjeća kako je aktuelni direktor Kinoteke za TV Budva potkrijepio svoju tezu u ulozi Jugoslovenske kinoteke.

"I kao da to nije dovoljno, uslijedilo je i pojašnjenje. Slijedi citat: „Mi vraćamo taj istorijski dug. Ipak treba da se zna ko je osnovao Crnogorsku kinoteku i kome treba da zahvalimo na nivou koji je ona danas postigla“. Time je saopštena ne samo „istorijska“ neistina i falsifikat već je, kada bi to suštinski bilo moguće, osporen rad svih nas koji smo dali sve što smo mogli da organizujemo i unaprijedimo rad ove institucije važne za kulturu svake zemlje. Nije ovo ozbiljan povod za rekapitulaciju: ipak, uzimajući u obzir našu poslovičnu zaboravnost, treba podsjetiti da smo u godini u kojoj je i Kinoteka došla pod partijsko-crkveni udar, bili nosioci evropskog projekta vrijednog dva naša godišnja budžeta, da je film koji smo restaurisali baš u saradnji sa Jugoslovenskom kinotekom uvršten u program najprestižnijeg filmskog festivala u Kanu i da smo bili među kinotekama koje su najdalje odmakle u primjeni savremenih standarda katalogizacije koje propisuje Međunarodna federacija filmskih arhiva (FIAF). U programima u novoj zgradi učestvovali su i stvaraoci poput: Lordana Zafranovića, Gorana Markovića, Rajka Grlića, Srdana Golubovića... Taj rezultat bio je nastavak kontinuiranog razvoja Kinoteke", kazao je Martinović.

Bjelanović: Pogriješio sam i to ne malo
9
Bjelanović: Pogriješio sam i to ne malo
01.10.2022 11:14

On je podsjetio da su prve aktivnosti na osnivanju Crnogorske kinoteke, preko Udruženja filmskih radnika, započeli još 80-ih godina Veljko Mandić i Slavko Vađon.

"Veljko se nedugo potom razbolio, u društvu su se desili tektonski poremećaji a počeo je i buran raspad zajedničke države, pa do realizacije ove ideje tada nije došlo. Uspjeće u tome, nakon dvogodišnje borbe – posvećen kakav je bio – Gojko Kastratović 2000. godine, doslovno dišući za vratom onima koji su donosili odluke. Nije u tome bilo nikakve pomoći sa strane, naročito ne od tadašnjeg Beograda. Razumije se, tokom dvadeset i dvije godine postojanja, kroz Kinoteku su prošla mnoga lica koja su dala doprinos našem kvalitetnijem radu. Takav je bio slučaj i sa pojedinim kolegama iz Jugoslovenske kinoteke, ali i iz Francuske, Danske, Finske, Velike Britanije i dr. Uglavnom su to bili angažmani uz određenu naknadu, što ne umanjuje našu zahvalnost svakom od njih", rekao je Martinović.

OTVORENA PITANJA

Kada je u pitanju Jugoslovenska kinoteka, prema riječima Martinovića, trudili su se da uspostave dobru komunikaciju i saradnju, što nije uvijek išlo glatko.

"Postojala su i postoje između naše dvije kuće i otvorena pitanja (kojima sada ne treba zamarati čitaoce), od kojih smo neka riješili, a neka treba rješavati. Skrenuću pažnju samo na jedno: čudi da sadašnji direktor Crnogorske kinoteke nije ni postavio pitanje preuzimanja negativa Lovćen filma, Filmskog studija Titograd i Zeta filma, koji se još nalaze u Beogradu, premda su se sada stekli uslovi da se oni čuvaju u našem arhivu. Pretpostavljam da se, kao i u slučaju navedenih istupa, radi o temeljnom nepoznavanju stvari, a ne o nemaru prema našem filmskom nasljeđu. A možda se G. Bjelanović oslonio na tezu da je Jugoslovenska kinoteka naša matična kuća, pa što bismo ih onda i preuzimali?", kazao je Martinović.

Ne bi, kako je rekao, ovaj ispad zavređivao bilo kakvu pažnju, da ga je učinio izvjesni građanin Bjelanović.

"Problem je kada tako nešto izjavi i napiše direktor ove državne ustanove. Doduše, u kontekstu crnogorskih političkih prilika, ali i stanja u kulturi, to možda i nije iznenađenje", rekao Martinović.

Portal Analitika