Kultura

Izložba portreta vladara Crne Gore 31. oktobra u galeriji „Miodrag Dado Đurić“

Martinović: Manje poznati tragovi crnogorske istorije osvijetljeni na slikarskom platnu

Javnost će prvi put moći da vidi kako su izgledali vladari iz daleke prošlosti, na osnovu istorijskih fakata, onako kako su ih umjetnici izrazili u djelima

Martinović: Manje poznati tragovi crnogorske istorije osvijetljeni na slikarskom platnu Foto: Fondacija Sveti Petar Cetinjski
Portal AnalitikaIzvor

Fondacija „Sveti Petar Cetinjski“ u aprilu je raspisala konkurs za izradu umjetničkog djela, slike - ulje na platnu vladara Crne Gore. Kako je najavljeno, Fondacija je nastojala da zainteresuje učenike, redovne student i diplomce (svih nivoa studija i programa), slobodne umjetnike, naivce, akademske slikare i profesionalceda urade djela koja bi se crnogorskoj i inostranoj javnosti predstavila kroz organizovanje izložbi i organizovanje aukcije radova.

Glavni cilj Fondacije bio je da animira likovne znalce i da javnosti Crne Gore ostavi u nasljedstvo/amanet/zadužbinu, djela kojim se prikazuju portreti crnogorskih vladara. 

„Na konkursu koji je trajao mjesec dana, javilo se više od 45 slikara. Sa rokom od šest mjeseci imali su zadatak da u realizmu naslikaju nekog od vladara iz četiri crnogorske dinastije: Voislavljevići, Balšići, Crnojevići i Petrovići. Slikari su zajedno sa predstavnicima Fondacije izabrali kojeg će vladara crtati pokušavajući da se usklade želje slikara i dobijanje likovnih rješenja svih vladara iz četiri dinastije“, saopštili su iz Fondacije.

Otvaranje prve izložbe biće upriličeno 31. oktobra na Cetinju u prostorijama galerije „Miodrag Dado Đurić“. Nakon ovoga, Fondacija je planirala organizaciju više izložbi širom Crne Gore u renomiranim galerijama.

Predsjednik Fondacije, Srđa Martinović je izjavio da su uspjeli da okupe respektabilan broj slikara, a očekuje veliko interesovanje i stručne i laičke javnosti. Rekao je da se radi o projektu velikog zamaha i snažne ideje iza kojeg stoji Fondacija Sveti Petar Cetinjski, a koji će ostaviti dugoročni pečat na mlađe generacije i njihovu percepciju prošlosti. 

„Više od 40-ak ljudi aktivno je učestvovalo u ovom zahtjevnom projketu, jer je slikarima bilo potrebno približiti vladare i epohe njihove vladavine, a s druge strane i uvažiti slobodu umjetničkog izraza. Smatram da se kroz zajednički rad poznavaoca prošlosti i umjetnika koji se međusobno dopunjuju može se doći do djela koje će kičicom na platnu osvijetliti manje poznate tragove crnogorske istorije“, kazao je Martinović.

portreti

Javnost će prvi put moći da vidi kako su izgledali vladari iz daleke prošlosti, na osnovu istorijskih fakata, onako kako su ih umjetnici izrazili u svojim djelima. Pristigle radove ocjenjuje petočlani stručni žirija među kojima su pored predsjednika Fondacije i Dimitrije Popović, Aleksandar Čilikov i Ljiljana Zeković. 

Fondacija ,,Sveti Petar Cetinjski“na ovom projektu sarađuje sa Fakultetom likovnih umjetnosti UCG, Fakultetom vizuelnih umjetnosti Univerziteta Mediteran, Fakultetom umjetnosti UDG, Srednjom umjetničkom školom ,,Petar Lubarda “ sa Cetinja, sa Ministarstvom kulture i drugim institucijama.

Portal Analitika