Ona je danas, na proslavi Dana crnogorskog sudstva u Budvi, rekla da samostalni, nezavisni i efikasni sudovi moraju biti brana za sprečavanje nezakonitosti u postupanju drugih organa.
Medenica je podsjetila da se u poslednjem izvještaju Evropske komisije o napretku Crne Gore konstatuje, da je postigla izvjesni napredak u oblasti pravosuđa, i borbe protiv korupcije.
„Ovakavi pozitivni izvještaji su samo dalji podsticaji da nastavimo još efektnije, efikasnije i transparentnije“ kazala je ona.
Medenica je navela da crnogorski sudovi više nijesu operećeni starim predmetim i da je na kraju prošle godine zaostatak iz 2010. i ranijih godina, na nivou svih sudova, smanjen 69,4 odsto.
Medenica je precizirala da je u crnogorskim sudovima, zaključno sa septembrom, ostalo 3,900 zaostalih predmeta.
„Zaključno sa 30. aprilom riješeni su svi predmeti po žalbama i vanrednim pravnim lijekovima u Vrhovnom, Apelacijonom i dva Viša suda, a Upravni sud, kao adminiistrativna sudska istanca, je sa ovim datumom završio sve predmete iz prethodne godine“, rekla je Medenica.
Prema njenim riječima, u osnovnim sudovima trajanaje postupka, po svim vrstama predmeta do tri mjeseca, bilo je 44,3 odsto, od ukupnog broja predmeta.
„Do šest mjeseci 18 odsto, do devet mjeseci 10,54, do godine 9,13, a preko godine 18,3 odsto“, navela je Medenica.
Ona je kazala da je opterećenost predmetima crnogorskih sudija veća od evropskog prosjeka.
„I mnogo je iznad toga, jer su crnogorske sudije u pošloj godini bile zadužene sa po 636 predmeta. Od toga su završili 458 dok su po sudiji ostala nezavršena 152 predameta“, pojasnila je Medenica.
Premijer Igor Lukšić kazao je da je pravosuđe oblast koju treba izdvojiti kada se određuje karakter i demokratičnost jednog društva.
“Sudije se suočavaju sa slučajevima za koje možemo reći da su složeniji i zahtjevniji nego ikad do sad. I njihova obaveza da ih riješe još veća, a očekivanje društva je da ih riješe u što kraćem roku. Ali, taj rok nikad i ni u kom slučaju ne smije ići na štetu kvaliteta odluke”, rekao je on.
Lukšić smatra da je napredak crnogorskog pravosuđa u prethodnim godinama, prije svega u oblasti smanjenja zaostalih predmeta, impresivan.
On je kazao da je Vlada i u ekonomski složenim vremenima posvećena poboljšanju materijalnog statusa zaposlenih u pravosuđu.
“Svjesni da taj status nije do kraja zadovoljavajući, ali je dovoden na nivo realno mogućeg u trenutku kada nam kriza nalaže racionalan odnos i ponašanje prema raspoloživim sredstvima, uz istovremeno povećanje kvaliteta i efikasnosti rada”, naveo je Lukšić.
Prema njegovim riječima, efikasno pravosuđe, ujednačena sudska praksa, jednakost svih pred zakonom, transparentnost rada sudova, ključ je ulaska u Evropsku uniju.
“Ali, prije svega, to je ključ funkcionisanja demokratskog društva u kome obezbjeđenje punog povjerenja građana u pravosuđe ima značajnu ulogu”, zaključio je on.
- Portal Analitika/
- Društvo /
- Medenica: Broj zaostalih predmeta smanjen za 70 odsto
Medenica: Broj zaostalih predmeta smanjen za 70 odsto
Izvor