''Ova činjenica može stvoriti osjećaj nepoželjnosti za upis na policijskoj akademiji pripadnika pomenutih manjinskih naroda i u narednom periodu može dodatno doprinijeti da niko od pripadnika manjinskih naroda i drugih manjinskih nacionalnih zajednica ne pokaže zaintresovanost za prijavljivanje na konkurse Policijske akademije'', saopšteno je iz Ministarstva.
Ministarstvo se pozvalo na član 19, Zakona o manjinskim pravima i slobodama koji propisuje da: ,,Radi punog uživanja prava manjinskih naroda i drugih manjinskih nacionalnih zajednica, ustanove visokog obrazovanja u Crnoj Gori, na predlog Savjeta manjinskih naroda i drugih manjinskih nacionalnih zajednica, mogu svake školske godine upisati određeni broj studenata, pripadnika manjinskih naroda i drugih manjinskih nacionalnih zajednica, u skladu sa svojim aktima“)
''S tim u vezi Vas podsjećamo, da je Ministarstvo za ljudska i manjinska prava 15.aprila 2015. godine,u Danilovgradu potpisalo Memorandum o saradnji sa JU Viša stručna škola Policijska akademija, Danilovgrad na unapređenju ljudksih prava pripadnika/ca manjinskih naroda I drugih nacionalnih zajednica I rodne ravnopravnosti. Memorandumom je predviđeno da policijska akademija u Danilovgradu, u skladu sa svojim mogućnostima, preuzme posebne mjere za upis određenog broja studenata na studijske programe svake školske godine preko manjinske upisne kvote,odnosno po principu afirmativne akcije'', istakli su iz Ministarstva.
Kako su dodali, prateći upis polaznika Policijske akademije u Danilovgradu od njenog osnivanja, broj polaznika pripadnika manjinskih naroda i drugih manjinskih nacionalnih zajednica,a posebno albanskog manjinskog naroda i pripadnika romske manjinske nacionalne zajednice je na veoma niskom nivou,odnosno praktično nevidljiv.
''Što je loša poruka u nastojanju Crne Gore za punu integraciju manjinskih naroda, sa svim posebnostima, u crnogorsko društvo'', ističu iz Ministarstva.
Oni su naveli da su im se u toku konkursa obratili Drilon Gjeka (pripadnik albanskog manjinskog naroda ), Besnik Kurtović (pripadnik albanskog manjinskog naroda ), i Adis Bicić ( pripadnik romske manjinske nacionalne zajednice), da im se omogući upis na policijsku akademiju u Danilovgradu. Takođe, kako su dodali, obratila se i kandidatkinja Ana Koridić sa istim zahtjevom.
''Imajući u vidu navedene činjenice, naljepše vas molim, da vašim angažovanjem, autoritetom i u okviru mogućnosti, pokušate pomoći u rješavanju ovog zahtjeva, odnosno preporuke da se podrži upis na Policijsku akademiju u Danilovgradu, Drilona Gjeke, Besnika Kurtovića, i Adisa Bicića, te cijeneći potrebu većeg uključivanja žena u sektoru bezbjednosti I sigurnosti, takođe i upis Ane Kordić'', ističu iz Ministarstva.
Sigurni su, kako dalje poručuju, da multietičnost, multikonfesionalnost kao i vrlo značajne karakteristike našeg životnog prostora mogu se razvijati i unapređivati samo ako se unutrašnje integracije ostvaruju uz poštovanje i očuvanje posebnosti razlika i vrijednosti svih građana/ki koji dijele taj prostor.
''Imajući u vidu navedene ciljeve Vlade Crne Gore, siguran sam da će i upis pripadnika manjinskih naroda i drugih manjinskih nacionalnih zajednica u Policijskoj akademiji u Danilovgradu biti na zadovoljstvo svih aktera našeg društva'', zaključuje se u objavi.