U organizaciji Dramskog pozorišta u Plovdivu od 7. do 9. februara, biće održana međunarodna konferencija Mediteran: prostor, vrijeme i akcija – MedMan koja okuplja najznačajnije evropske pisce, esejiste i publiciste inspirisane Mediteranom kao civilizacijom i sudbinom svog opusa.
Na poziv generalne direktorice plovdivskog Teatra, Suzanne Arutynyan – Vasilievske, svoje viđenje umjetnosti Mediterana od pamtivijeka do danas i stav prema aktuelnim geopolitičkim pulsiranjima na Mediteranu, na konferenciji će predstaviti i crnogorski pjesnik Boris Jovanović Kastel.
“Učešće na ovoj reprezentativnoj Konferenciji o Mediteranu i to u gradu koji teritorijalno baš i nije srce mediteranskog svijeta, za mene je još jedan dar, poslastica i književni izazov da, po ko zna koji put, pokažem i pjesnički ilustrujem da je naš i moj Mediteran, ne samo istorija i geografija, već sudbina poezije i svjetskost duha bez granica. Na toj beskrajnoj mapi čovječanstva, moja poezija, bez obzira koliko bila široka i duboka, prevođena i internacionalizovana, uvijek zrači duhom slobode crnogorskog identiteta kao apsolutno mediteranskog”, rekao je Kastel.
Kako dodaje, Mediteran jeste naše ognjište ali sudbina iznad svega.
“Uvijek sam na starim mapama Mediterana, poput one Antoana Rua u Pomorskom muzeju Crne Gore u Kotoru, prepoznavao svoj rodni list a plavetnilo je imalo ulogu porodilišta iz koga nije bilo moguće izroniti. Dobrovoljnom zatočeniku juga i domaru jadranskih arhiva, Mediteran je bio i ostao jedina religija bez vjere u dogme, sa vjerom u slobodu. Poštujući odjeke tradicionalnog Mediterana, uvijek u nama taj sekularni Mediteran kopernikanski klokoće jer što je drugo Sredozemstvo do sloboda, emancipacija i stil življenja. Put do sopstva, najljepši…”, zaključio je Kastel.
U središtu projekta MedMan je istoimena pozorišna predstava inspirisana kultnom knjigom Predraga Matvejevića Mediteranski brevijar u režiji Diane Dobreve i biće premijerno izvedena u Antičkom pozorištu Plovdiva.
U svijetlu širokog spektra tema vezanih za Mediteran, učesnici će debatovati o Mediteranu kao civilizacijskom i kulturnom identitetu, evoluciji istorijsko-geografskih pojmova Mediterana, karakteristikima mediteranske poetike u umjetnosti i kulturi, semantičkom i kulturnom značaju Mediteranskog brevijara i umjetničkim, ekonomskim i političkim profilima Mediterana u eri konzumersko-potrošačke civilizacije.