“Takođe, želimo da ukažemo na to da su mentalne smetnje prave bolesti, poput svih drugih, kardiovaskularnih ili pulmoloških i da uz odgovarajući tretman mogu efikasno da se liječe, naročito ako se sa liječenjem započne na vrijeme”, navode u Caritasu.
Ukazuju da će ove godine obilježavanje Međunarodnog dana mentalnog zdravlja biti od posebne važnosti.
“Situacija u cijelom svijetu sa pandemijom COVID-19 imala je ogroman uticaj na sve nas, stoga je pitanje očuvanja mentalnog zdravlja postalo još važnije. Problemi s mentalnim zdravljem mogu pogoditi bilo koga u bilo kojem danu, a posebno u ovoj novoj situaciji. Upravo je zato slogan naše kampanje Može da se desi svakome”, dodaju u Caritasu.
U toj organizaciji ističu da je kampanja organizovana u virtuelnom okruženju putem društvenih mreža i web stranica.
“Različite ilustracije na zanimljiv način prenose poruku o važnosti mentalnog zdravlja putem društvenih mreža. Materijal je dostupan na web stranici Caritasa Crne Gore (www.caritascg.me) i može se besplatno preuzeti. Stoga pozivamo sve zainteresovane medije i pojedince u Crnoj Gori da pruže podršku u realizaciji ove kampanje objavom nekog od kreiranih materijala”, naglašavaju u Caritasu.
Kampanja je jedna od aktivnosti projekta “Societies 2” koji finansira Evropska unija, a realizuje se u pet IPA zemalja – Crnoj Gori, Bosni i Hercegovini, Srbiji, Kosovu i Albaniji. Projekt sprovodi alijansa od 12 nevladinih organizacija, a cilj je ojačati organizacije civilnog društva koje rade s osobama s invaliditetom.