Vašington i Berlin su u srijedu objavili da su postigli sporazum koji omogućava završetak gasovoda "Sjeverni tok 2" bez uvođenja novih američkih sankcija Njemačkoj i Rusiji.
SAD i Njemačka su se obavezale da će osujetiti eventualni pokušaj Rusije da kao političko oružje koristi gasovod kojem se oštro protive Ukrajina i Poljska. One su danas izrazile nezadovoljstvo američko-njemačkim sporazumom, navodeći da nisu dovoljni napori preduzeti za smanjivanje ruske prijetnje.
Sporazumom je predviđena podrška SAD i Njemačke Ukrajini i Poljskoj, čije teritorije gasovod zaobilazi i koje strahuju od ruskih namjera.
Merkel je navela da je pred Njemačkom mnogo posla, prije svega obezbjeđivanje produženja sporazuma o tranzitu ruskog gasa preko Ukrajine i poslije 2024. godine, zatim podrška transformaciji snabdijevanja Ukrajine gorivom i obezbjeđivanje protoka gasa u suprotnom smjeru - od evropskih sistema za snabdijevanje ka Ukrajini.
Njemačko-američki "sporazum je dobar korak koji je zahtijevao spremnost obje strane na kompromis, ali on s druge strane ne prevazilazi sve razlike koje su postojale dan ranije. Razlike ostaju. Vidjeli smo to u jučerašnjim reakcijama", rekla je Merkel novinarima u Berlinu.
Merkel je odbacila sugestiju da je Njemačkoj Rusija važniji partner od Poljske i Ukrajine.
Vašington se dugo protivio tom projektu i pokušavao da spriječi njegovu realizaciju, tvrdeći da će gasovod ugroziti energetsku bezbjednost Evrope jer će povećati zavisnost kontinenta od ruskog gasa i omogućiti Moskvi da poveća politički pritisak na Poljsku i Ukrajinu.
Međutim, izgradnja gasovoda kojim će ruski prirodni gas stizati do Njemačke sada je blizu kraja, a SAD su odlučne da ojačaju i obnove veze sa Njemačkom.