Ona je na otvaranju rasprave u EP rekla da je to početak širokih reformi, a povodom korupcijskog skandala, tzv. „Katargejta“ koji je pogodio tu instituciju.
Paralelno sa debatom, poslanici će ove nedjelje izabrati novog potpredsjednika nakon što su na prethodnom zasijedanju povukli sa funkcije grčke socijalistkinje Eve Kaili, koja je u preventivnom pritvoru od 9. decembra prošle godine u okviru „Katargejta“.
Na zahtjev različitih političkih grupa, EP je odlučio je da u utorak kasno održi debatu o „najnovijim otkrićima“ o aferi, a u okviru ove diskusije biće, između ostalog, obrađen mogući negativni uticaj aktera u nedavnim odlukama EP za Katar, Maroko i druge treće zemlje.
Metsola će na plenarnoj sjednici ove srijede iznijeti svojih 14 predloga za unutrašnju reformu kako bi se spriječilo da se slučaj kao što je „Katargejt“ ponovi.
Predlozi se sastoje od povećanja transparentnosti o aktivnostima ove institucije do ograničavanja pristupa parlamentarnim kancelarijama bivših poslanika u Evropskom parlamentu, oštrija pravila za kontakte poslanika sa lobističkim grupama ili ograničavanje vrste poslova koje poslanici mogu da rade kada napuste svoja mjesta.
Predlog reforme je prošle nedjelje bio predstavljen predsjednicima političkih grupa u EP koji su, kako je danas izjavio portparol EP, dali svoju podršku reformama.
U svojim predlozima Metsola traži da se uvede obaveza da poslanici, njihovi asistenti i državni službenici otkriju sa kim se sastaju i sa kim razgovaraju o njihovom radu.
Takođe, predlaže uvođenje sistema za integritet u kojem bi morale da se prijave deklaracije o poklonima, deklaracije o putovanjima u treće zemlje koja nisu plaćena od strane Evropskog parlamenta, deklaracije o zakazanim sastancima i informacije iz Kodeksa ponašanja i savjetodavnog odbora.
Postojeći Registar transparentnosti trebalo bi da bude obaveza za učešće na parlamentarnim saslušanjima i drugim događajima za sve lobiste, nevladine organizacije i predstavnike grupa interesa.
Na spisku predloga predsjednice je i zabrana formiranja grupa prijateljstva sa tzv. trećim zemljama, a treće zemlje bi trebalo da komuniciraju sa EP preko Odbora za spoljne poslove i postojeće zvanične delegacije parlamenta.
Što se tiče ulaza u zgrade Evropskog parlamenta, Metsola je predložila da sva lica koja ulaze u prostorije, uključujući i predstavnike trećih zemalja, moraju biti prijavljena i moraju da navedu koji je cilj njihove posjete, kao i da se oduzmu propusnice sa stalni ulazak u EP bivšim poslanicima.
Na današnjoj sjednici europoslanici bi trebalo da glasaju o ukidanju poslaničkog imuniteta Belgijancu Marku Tarabeli i Italijanu Andrei Kozolinu, koji su bliski sa Italijanom Pjerom Antonijom Pancerijem, čovjekom koji je u srcu „Katargejta“ i koga je belgijsko pravosuđe optužilo da je koristio svoje odnose u parlamentu za promovisanje imidža Katara i Maroka.