Svijet

Micotakis nezadovoljan jer je britanski premijer otkazao sastanak u vezi sa frizovima Partenona

Grčki premijer Kirjakos Micotakis izrazio je danas "nezadovoljstvo" zbog odluke njegovog kolege po funkciji iz Velike Britanije, Rišija Sunaka, da otkaže sastanak tokom kojeg je trebalo da razgovaraju o već dugogodišnjem sporu u vezi sa frizovima sa Partenona.

Micotakis nezadovoljan jer je britanski premijer otkazao sastanak u vezi sa frizovima Partenona Foto: EPA-EFE/FRANCISCO SECO / POOL
BetaIzvor

„Izražavam nezadovoljstvo zbog toga što je britanski premijer otkazao naš sastanak samo nekoliko sati prije njegovog održavanja“, rekao je šef grčke vlade u kratkoj izjavi, dok službe gospodina Sunaka nisu željele da komentar.

Dvojica lidera trebalo je da se sastanu u utorak u podne u Londonu, gdje je Micotakis u posjeti od juče.

„Stavovi Grčke po pitanju frizova Partenona dobro su poznati. Nadao sam se da ću imati priliku da o tome porazgovaram sa svojim britanskim kolegom“, žalio se Micotakis i dodao: „Onaj ko vjeruje u ispravnost i valjanost svojih stavova nikada se ne plaši da se suoči sa argumentima“.

Prema grčkoj novinskoj agenciji ANA, pozivajući se na izvore u grčkoj vladi, britanski premijer je očito bio uznemiren komentarima koje je njegov grčki kolega dao Bi-Bi-Siju (BBC) u nedjelju.

Kirjakos Micotakis, vatreni pristalica vraćanja čuvenih antičkih mermera u Atinu, ocijenio je da zadržavanje dijela frizova Partenona van Grčke znači „presjecanje Mona Lize na dva dijela“.

„Za mene to nije pitanje vlasništva, već je pitanje ponovnog ujedinjenja“ frizova razbacanih između Muzeja Akropolja i Britanskog muzeja u Londonu, dodao je on.

Ranije danas, portparol Rišija Sunaka rekao je da „nema nameru“ da omogući povratak frizova u Atinu.

Atina je decenijama tražila vraćanje ovih dragocjenih artefakata, naročito pod rukovodstvom bivše ministarke kulture, pjevačice i glumice Meline Merkuri.

Grčke vlasti tvrde da su frizovi bili predmet „pljačke“ dok je zemlja bila pod otomanskom okupacijom.

London tvrdi da je skulpture „legalno nabavio“ 1802. godine britanski diplomata lord Elgin, koji ih je prodao Britanskom muzeju.

Riši Sunak vjeruje da su mermeri Partenona „važno bogatstvo“ za Ujedinjeno Kraljevstvo, koje je „čuvalo“ ovo nasljeđe „generacijama“, podvukao je njegov portparol.

Partnenon je podignut na vrhu Akropolja u 5. vijeku prije nove ere, kao hram u čast boginje Atene.

Portal Analitika