Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović i predsjednik Republike Italije Serđo Matarela otvorili su u zgradi Ministarstva kulture i medija izložbu „Crna Gora i Italija: susret dva naroda“.
Tom prilikom, Milatović je naveo da kulturne veze između Crne Gore i Republike Italije imaju duboke korijene koji se prepliću kroz vjekove.
“Od arheoloških ostataka antičke Duklje i risanskih mozaika, preko romaničke katedrale u Kotoru i baroknih palata širom Bokokotorskog zaliva, do prve crnogorske opere „Balkanska carica“ koju je 1890. godine, prema tekstu crnogorskog kralja Nikole, napisao napuljski kompozitor Dionizije de Sarno i prvog crnogorskog filma “Voskrsenja ne biva bez smrti”, snimljenog u produkcijskoj kući Sangro film u Rimu 1922. godine”, rekao je Milatović.
Predsjednik države je podsjetio i na nekoliko boravaka u Italiji crnogorskog vladara i pjesnika Petra II Petrovića Njegoša.
“On je obilazio „zemlju klasičersku“ tokom procesa nacionalnog ujedinjenja, što je dodatno uticalo na njegovu viziju Crne Gore kao nezavisne i slobodne države, ali i produbilo njegova poetska i filozofska razmišljanja koja se ogledaju u Njegoševoj književnoj zaostavštini na koju smo veoma ponosni”, kazao je Milatović.
Naglasio je da je najvažniji istorijski simbol neraskidivih odnosa između Crne Gore i Italije personifikavan u liku i djelu crnogorske princeze Jelene Petrović-Njegoš, odnosno italijanske kraljice Elene di Savoia.
“Njena uloga u povezivanju dvije države bila je izuzetno značajna, kako na političkom, tako i na kulturnom i humanitarnom planu. To potvrđuje i izložba „Crna Gora i Italija: susret dva naroda“ zbog koje smo se okupili danas ovdje, u Ministarstvu kulture i medija Crne Gore", rekao je.
Kako dodaje, naslovne stranice, ilustracije i fotografije iz italijanskih novina predstavljene na toj izložbi svjedoče o istorijskom periodu kada je crnogorska dinastija Petrović-Njegoš bila u fokusu italijanske javnosti, naročito nakon uspostavljanja porodičnih veza između dinastija Petrović-Njegoš i Savoja.
"Arhivska građa koju objedinjuje ova izložba predstavlja upečatljivo svjedočanstvo o Crnoj Gori u posljednjoj deceniji XIX i prvim decenijama XX vijeka. Ipak, ova izložba pruža mnogo više od arhivskih zapisa – ona oslikava posebnu povezanost naših država i dokazuje uzajamno poštovanje koje su naši narodi gajili jedni prema drugima”, poručio je Milatović.
Na kraju, predsjednik države je zahvalio svima koji su doprinijeli realizaciji ove izložbe, posebno Ambasadi Republike Italije u Crnoj Gori koja bržljivo čuva i afirmiše naše zajedničko nasljeđe.
“U uvjerenju da Crna Gora i Italija, pored neraskidivih istorijskih veza i snažnog partnerstva koje danas njeguju na brojnim poljima saradnje, dijele i zajedničku viziju budućnosti zasnovanu na evropskim vrijednostima”, zaključio je Milatović.