Abiznis

Predsjednik države predložio donošenje 10 mjera

Milatović traži od Vlade da hitno reaguje: Smanjiti cijene osnovnih životnih namirnica

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović uputio je Vladi Crne Gore Inicijativu za preduzimanje hitnih mjera čija bi primjena, kako navode iz njegovog kabineta, omogućila smanjenje cijena i poboljšanje standarda građana.

Milatović traži od Vlade da hitno reaguje: Smanjiti cijene osnovnih životnih namirnica Foto: Kabinet predsjednika
Portal AnalitikaIzvor

„Predsjednik Milatović je ukazao da nedavni bojkot trgovačkih lanaca jasno pokazuje da rast cijena i dalje predstavlja veliki teret za građane, jer su osnovne namirnice često skuplje nego u mnogo razvijenijim evropskim zemljama“, saopšteno je iz njegovog kabineta.

Zato je, kažu, Milatović Vladi predložio donošenje sljedećih 10 mjera: 

1. Obavezno isticanje marži uz cijene proizvoda 

U cilju povećanja transparentnosti i sprječavanja neopravdanog podizanja cijena, neophodno je zakonski propisati da trgovci jasno istaknu visinu marže za svaki proizvod. Na ovaj način, građani bi imali uvid u realnu strukturu troškova i mogućnost da uporede cijene između različitih trgovinskih lanaca.

2. Ograničavanje marži na jednocifrene iznose za ključne proizvode

Za osnovne namirnice poput hljeba, mlijeka, šećera, brašna, itd, potrebno je uvesti ograničenje na trgovinske marže. Tako bi se spriječile previsoke zarade na bazi osnovnih životnih proizvoda. 

3. Formiranje robnih rezervi

Da bi se obezbijedila stabilna snabdjevenost tržišta i spriječile eventualne nestašice proizvoda kojima je marža ograničena, Vlada mora pristupiti formiranju i pravovremenom obnavljanju robnih rezervi.

4. Sajt za poređenje cijena najvažnijih proizvoda 

Neophodno je uspostaviti centralnu, redovno ažuriranu online platformu na kojoj bi građani mogli upoređivati cijene najvažnijih proizvoda u najvećim supermarketima. Na taj način se povećava tržišna konkurencija i potrošačima olakšava pronalaženje najpovoljnijih ponuda. 

5. Povrat PDV-a za ugrožene građane putem socijalnih kartica

Za socijalno ugrožene kategorije stanovništva neophodno je obezbijediti djelimičan ili potpuni povrat PDV-a na odabranu osnovnu korpu namirnica. Zbog toga, Vlada treba što hitnije pristupiti izradi i implementaciji sistema socijalnih kartica.

6. Povećanje subvencija za domaću proizvodnju

Jačanje domaće poljoprivrede ključno je za stabilno tržište i održive cijene. Treba težiti agrobudžetu u iznosu od najmanje 100 miliona eura, kako bi se dodatno povećale subvencije i drugi programi podrške domaćim poljopriverdnim proizvođačima, podstakla lokalna proizvodnja i smanjila zavisnost od uvoza.

7. Dodatne povoljnosti za prodavce domaćih proizvoda

Razmotriti olakšice za prodavce koji prvenstveno plasiraju domaće proizvode. Istovremeno, u saradnji sa opštinama treba raditi na uspostavljanju distributivnih centara u kojima bi domaći proizvođači mogli direktno plasirati svoje proizvode. 

8. Razmotriti smanjenje PDV-a za osnovne proizvode 

Ključno je definisati listu osnovnih proizvoda za domaćinstvo (kategorija “korpe za život dostojanstven čovjeka”), i razmotriti opciju smanjenja PDV-a na takve proizvode.

9. Analiza marži i uzroka viših cijena u Crnoj Gori u odnosu na EU

Sprovesti sveobuhvatnu analizu marži i ključnih faktora koji dovode do toga da su cijene u Crnoj Gori često više nego u zemljama Evropske unije. Rezultate je potrebno jasno predočiti građanima, uz konkretne prijedloge za rješavanje problema.

10. Jačanje uloge Centra za zaštitu potrošača i srodnih organizacija

Neophodno je ojačati kapacitete institucija i organizacija koje se bave zaštitom potrošača. Centar za zaštitu potrošača i slična udruženja moraju dobiti širu nadležnost i veća sredstva, kako bi imali aktivnu ulogu u kontroli cijena i unapređenju tržišnih uslova.

Samo zajedničkim djelovanjem možemo doprinijeti ekonomski stabilnijoj i pravednijoj Crnoj Gori, poručio je predsjednik Milatović u dopisu Vladi Crne Gore.

Portal Analitika