Li je takođe uklonjen sa svojih položaja člana Centralne vojne komisije, moćnog tijela na čelu s kineskim vođom Xi Jinpingom koji u konačnici komanduje oružanim snagama i kao jednog od pet kineskih državnih vijećnika, višeg položaja u kabinetu koji ima više od ostalih redovnih ministar, izvijestila je u utorak državna televizija CCTV.
Odluku je odobrio stalni odbor zakonodavnog tijela zemlje, Nacionalnog narodnog kongresa, prema CCTV-u. Odbor nije imenovao nijednog Lijevog nasljednika.
Li, koji je u martu imenovan ministrom odbrane, nije viđen u javnosti od kraja augusta, što je podstaknulo intenzivna nagađanja o njegovoj sudbini.
Generalov nestanak uslijedio je nakon niza neobjašnjivih kadrovskih promjena koje su uznemirile više činove u zemlji, uključujući dramatično svrgavanje bivšeg ministra vanjskih poslova Qin Ganga u julu.
Qin je takođe smijenjen s mjesta državnog vijećnika u utorak, izvijestio je CCTV, prenosi Klix.ba.
Nestanak i smjena dvojice viših ministara u brzom nizu podstaknula je pitanja o vladavini Xija, koji je kineski politički sistem učinio još neprozirnijim dok je koncentrisao moć i sprovodio strogu stranačku disciplinu.
Xi je takođe pojačao kampanju za jačanje nacionalne sigurnosti, nastojeći eliminišući sve uočene prijetnje i ranjivosti vladajuće Komunističke partije usred rastućih napetosti sa Zapadom.
Lijevo smjenjivanje, ironično, uklonilo je glavnu prepreku za nastavak vojnih pregovora na visokom nivou između Kine i Sjedinjenih Američkih Država.
Liju su SAD uvele sankcije 2018. zbog kineske kupnje ruskog oružja, a Peking je opetovano sugerisao da se američki ministar odbrane neće sastati s Lijem ako se sankcije ne povuku.
Sedmicama prije nego što je Li nestao iz javnosti, Xi je sazvao vojni vrh u Pekingu na sastanak, gdje je naglasio političku lojalnost, disciplinu i apsolutno vođstvo stranke nad oružanim snagama.
Nekoliko dana nakon tog sastanka, Xi je smijenio dvojicu najviših generala raketnih snaga PLA-a, elitne jedinice koja nadzire nacionalni arsenal nuklearnih i balističkih projektila, što je izazvalo zabrinutost od šire čistke u vojsci.
Kineska vlada ponovo je odbila komentirati Lijevo boravište i razloge njegove odsutnosti.
Wall Street Journal izvijestio je da su vlasti u septembru odvele Lija na ispitivanje, pozivajući se na osobu blisku donošenju odluka u Pekingu.
Financial Times je takođe izvijestio da američka vlada vjeruje da je ministar odbrane stavljen pod istragu, pozivajući se na američke dužnosnike. Ni u jednom izvjetaju nije naveden razlog za istragu.
Upitan je li Li bio pod istragom prošlog mjeseca, portoparol Ministarstva odbrane rekao je da "nije upoznat sa situacijom".
Nije jasno jesu li protiv Lija preduzete ili će biti preduzete ikakve disciplinske mjere.
Li, 65, pokazao je svoje zube na jednoj od glavnih kineskih lokacija za lansiranje satelita u jugozapadnoj pokrajini Sečuan, napredujući u činovima do njenog direktora.
Nakon tri decenije u lansirnom centru, unaprijeđen je u rad u štab PLA-a za naoružanje 2013., ubrzo nakon što je Xi došao na vlast.
Vjeruje se da je Li štićenik generala Zhang Youxia, Xijevog prijatelja iz djetinjstva i najbližeg saveznika u vojsci. U znak svoje istaknutosti, Zhang je unaprijeđen u prvog potpredsjednika Centralne vojne komisije (CMC) tokom rekonstrukcije vodstva prošlog oktobra uprkos tome što je već dobro prošao neslužbenu starost za penzionisanje.
Od 2017. do 2022. Li je bio zadužen za kinesku nabavu oružja kao načelnik CMC-ovog Odjela za razvoj opreme, što je Zhang prethodno obnašao.
U julu, nekoliko dana prije nego što su dvojica najviših generala u Rocket Forceu iznenada smijenjena, Odjeljenje za razvoj opreme najavilo je novu akciju protiv korumpirane prakse nabavke, tražeći dojave o upitnim aktivnostima koje datiraju iz 2017. – što se poklapa s vremenom kada je Li preuzeo kormilo odjelu.
Li je posljednji put viđen u javnosti 29. avgusta kada je održao uvodni govor na Kinesko-afričkom forumu o miru i sigurnosti u Pekingu. Posljednji put izvan Kine je putovao sredinom augusta na put u Rusiju i Bjelorusiju, piše Klix.ba.