Društvo
  • Portal Analitika/
  • Društvo /
  • Ministarstvo rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga započelo izradu izmjena i dopuna Zakona o Fondu rada: Nova šansa za radnike sa nepovezanim stažom

Ministarstvo rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga započelo izradu izmjena i dopuna Zakona o Fondu rada: Nova šansa za radnike sa nepovezanim stažom

Ovim izmjenama planirano je da se omogući ostvarivanje prava na penziju radnicima koji su zakonski ispunili uslove, ali su, zbog neplaćenih doprinosa od strane poslodavaca, ostali uskraćeni za ovo osnovno pravo

Ministarstvo rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga započelo izradu izmjena i dopuna Zakona o Fondu rada: Nova šansa za radnike sa nepovezanim stažom Foto: Pixabay
PobjedaIzvor

Ministarstvo rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga, kako su potvrdili Pobjedi, pokrenulo je proces izmjena i dopuna Zakona o Fondu rada, čiji je cilj rješavanje problema neuplaćenih doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje zaposlenih čiji su poslodavci prestali da postoje. Formiranje radne grupe u kojoj će, osim predstavnika Ministarstva, učestvovati i predstavnici Fonda rada, Unije poslodavaca, Unije slobodnih sindikata i Saveza sindikata Crne Gore, označava važan korak ka jačanju socijalne pravde i odgovornosti države.

Ovim izmjenama planira se omogućiti ostvarivanje prava na penziju radnicima koji su zakonski ispunili uslove, ali su zbog neplaćenih doprinosa od strane poslodavaca ostali uskraćeni za ovo osnovno pravo. Očekuje se da će proširene nadležnosti Fonda rada donijeti veću sigurnost i održivost ovog sistema, uz istovremeno saniranje štetnih posljedica koje su godinama pogađale stotine građana Crne Gore.

„Imajući u vidu da tek treba da otpočne rad na izmjenama predmetnog zakona rano je govoriti o procjenama koji je to opseg bivših radnika, kao i iznos sredstava koji će biti omogućen za isplatu po ovim namjenama“, kazali su Pobjedi iz Ministarstva rada.

Iz Unije slobodnih sindikata su kazali Pobjedi da su iz Ministarstva rada reagovali na njihovu incijativu i da planiraju rad na nacrtu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Fondu rada.

U inicijativi USSCG traženo je proširenje nadležnosti Fonda rada kako bi se omogućila uplata doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje zaposlenima kojima poslodavci to nijesu obezbijedili. Ivana Mihajlović, zamjenica generalnog sekretara i savjetnica za pravna pitanja u USSCG, istakla je za Pobjedu da bi predložene izmjene obezbijedile veću pravednost i održivost Fonda, te poziva poslanike da hitno reaguju i uvrste inicijativu na dnevni red.

Izmjene i dopune

Mihajlović upozorava da je veliki broj zaposlenih pogođen problemom neuplaćenih doprinosa zbog propusta poslodavaca i gašenja firmi pa država mora preuzeti odgovornost i omogućiti zaposlenima ostvarivanje prava na penziju.

„Izmjene i dopune Zakona o Fondu rada smo pripremili i dostavili predsjedniku Skupštine i svim poslaničkim klubovima još 2021. godine, a po istom urgirali i 2022, te 2023. i već dva puta prošle godine. Predloženim izmjenama i dopunama Zakona o Fondu rada predviđeno je proširivanje nadležnosti Fonda rada što je u skladu sa funkcijom koju bi Fond, kao garantni, trebalo da ima. Osim toga, uporište u podnijetoj incijativi vidimo u postojanju finansijskih sredstava i održivosti prijedloga budući da postoje namjenska sredstva koja se izdvajaju za Fond rada, a od kojih se gotovo 90 odsto nenamjenski troši, odnosno preusmjerava na druge budžetske jedinice“, objasnila je Mihajlović.

Ona pojašnjava da, nažalost, nemaju preciznu evidenciju koliko zaposlenih u Crnoj Gori trpi posljedice neuplaćenih doprinosa za obavezno socijalno osiguranje, ali vjeruje da se radi o značajnom broju i da smo u prethodnom periodu svjedočili grubom kršenju ustavnih i zakonskih prava zaposlenih na uplatu doprinosa za obavezno socijalno osiguranje.

„Ipak, ubijeđeni smo da su postojeća sredstva Fonda rada dovoljna da na godišnjem nivou zadovolje potrebe nastale predloženim proširivanjem nadležnosti. USSCG gotovo svakodnevno zaprima pritužbe naših kolega koji nijesu u mogućnosti da ostvare pravo na penziju usljed činjenice da im poslodavci nijesu uplatili dio ili ukupne doprinose po osnovu rada, a da su u međuvremenu ti privredni subjekti prestali da postoje. Budući da je država najodgovornija za takvo stanje, dozvoljavajući poslodavcima da ne izvršavaju obaveze kako prema zaposlenima, tako i prema državnom budžetu i fondovima, to je na njenoj strani da preuzme odgovornost za budućnost građana koji trpe posljedice takvog stanja“, ističe Mihajlović.

S obzirom na to da su ovu inicijativu podnosili i ranijih godina očekuju da poslanici u Skupštini konačno prepoznaju značaj, važnost i hitnost postupanja po podnijetoj inicijativi jer se radi o pitanju od čije realizacije zavisi sudbina, odnosno egzistencija na stotine naših građana.

„Osim što se inicijativom predlaže uvođenje pravednosti i preuzimanje odgovornosti od strane onih koji su najodgovorniji za ovakvo stanje, proširivanjem nadležnosti Fonda osigurala bi se i njegova dalja održivost i funkcionisanje“, naglašava Mihajlović.

Pravo građana

Ona navodi da je inicijativa za izmjene i dopune Zakona o Fondu rada zasnovana, između ostalog, na činjenici da je nepostupanje nadležnih institucija dovelo do toga da imamo veliki broj građana koji ne mogu da ostvare svoje pravo usljed nezakonitog postupanja svojih poslodavaca.

„Budući da su takvi poslodavci oštetili kako zaposlene, tako i državni budžet, a ostali nekažnjeni, jasno je da država mora preuzeti odgovornost za koliko-toliko saniranje štetnih posljedica. Institucije sistema, odnosno organi državne uprave nadležni za praćenje i primjenu zakonodavnog okvira, najodgovornije su za uvođenje sistema odgovornosti na tržištu rada uz neselektivnu primjenu zakona i ovlašćenja. Uspostavljanje sistema odgovornosti na svim nivoima, pa i na tržištu rada, naš je hronični nedostatak na čijem otklanjanju USSCG insistira od svog nastanka“, objasnila je Mihajlović jer, kako dodaje, svako nečinjenje, propuštanje ili neadekvatno činjenje nadležnih institucija dovodi do pravne nesigurnosti, urušava vladavinu prava i pravnu sigurnost, te kao takvo daje vjetar u leđa svima koji za svoje nezakonite radnje ne snose odgovornost.

„Podsjećamo da su povrede prava iz rada i socijalnog osiguranje prepoznate kao krivična djela, te da su za njih Krivičnim zakonikom Crne Gore propisane novčane, ali i kazna zatvora do dvije godine“, poručuje Mihajlović.

Ministarka rada i socijalnog staranja Naida Nišić kazala je medijima nedavno da izmjenama žele da prošire nadležnost Fonda rada, te da se na taj način ispravlja nepravda prema radnicima koji su ostajali bez penzije zbog propusta poslodavaca.

„Fond rada je garantna institucija koja mora da postoji. Kroz Fond rada smo riješili i pitanje ,,Košute“. Mislimo da je ta institucija bila nedovoljno iskorišćena. Ako nešto ima status kao garantna institucija, gdje se uplaćuje određeni dio doprinosa, onda svi naši građani koji ostvare jedan od uslova za penziju, a iz nekih razloga poslodavac im nije uplatio doprinose, moći će to da ostvare kroz Fond rada koji neće biti vezan samo za stečaj, već će njegova djelatnost biti proširena“, kazala je Nišić.

Portal Analitika