Kultura

Na Barskom ljetopisu otvorena izložba likovnih radova Milovana Radulovića

Miranović: U Mikijevim slikama prepoznajemo zaboravljeni dio sebe

Izložba u Zavičajnom muzeju biće u postavci do 15. avgusta

Miranović: U Mikijevim slikama prepoznajemo zaboravljeni dio sebe Foto: Barski ljetopis/Dragica Orlandić
Portal AnalitikaIzvor

U prostoru Zavičajnog muzeja Bara, sinoć je otvorena izložba slika poznatog crnogorskog umjetnika Milovana Mikija Radulovića. Postavka je realizovana u sklopu likovnog programa Barskog ljetopisa, a čine je Radulovićevi likovni radovi u njegovom prepoznatljivom maniru, nastali tokom 2021/22. godine.

Izložbu je otvorila likovna kritičarka i selektorka likovnog programa Ljetopisa dr Anastazija Miranović. Ona je istakla da žali što umjetnik, zbog saobraćajnih zastoja, nije bio u prilici da prisustvuje otvaranju svoje izložbe. 

Prema njenim riječima, slike Mikija Radulovića bi se mogle posmatrati kao „neprekinuti friz/vremeplov sjećanja koji esenciju pronalazi i skriva u svijetu djetinjstva i prirode.“

„Miki Radulović cijelog stvaralačkog života slika jednu sliku, a nju čini neprikosnoveni „trijumvirat“ - priroda, kuća, čovjek, odnosno, zdravlje, sloboda, ljubav. Ukoliko spoznamo i osvijestimo ove datosti otključavanje koda Radulovićeve umjetnosti u ravni je prirodnih algoritama prirode“, istakla je Miranović. 

Kako je naglasila, u simbiozi realno-irealnog, kognitivno-osjetilnog Radulovićevi pejzaži istovremeno iritiraju i ignorišu, privlače i odbijaju, uzbuđuju, odišu dječačkom čednošću, tvore specifičnu, ličnu, “mentalnu geografiju“, prepozatljiv krajolik kulture sjećanja po kojem smo nekad hodili.

„U Mikijevim slikama prepoznajemo/otkrivamo zaboravljeni dio sebe“, ocijenila je Miranović. 

Izložbom na Barskom ljetopisu ujedno je obilježena 50. godišnjica Radulovićevog stvaralaštva, koji je prvo samostalno predstavljanje imao 1972. u Nikšiću. 

Radulović, koji je do sada priredio oko 30 samostalnih i učestvovao na više 200 grupnih izložbi u zemlji i inostranstvu, dobitnik je više značajnih nagrada iz oblasti likovnog stvaralaštva. Pripadao je umjetničkoj grupi "Generacija 9", a član je ULUCG-a od 1987. godine.

Kako je istakla Miranović, „amblematični, kontrolisani haos Radulovićeve slike produkt je igre dječaka koji ne želi da odraste“.

„Pater familias je istodobno zaigrani dječak (u) umjetnosti. Otuda hiperprodukcija u dahu nastalih djela, krokija koji nerijetko (p)ostaju „najveće“ slike, pune intenzivne, kondezovane energije, koncentrisanih doživljaja, sponatanosti, vitalnosti, života“, zaključila je ona. 

Izložba Radulovićevih radova biće u postavci do 15. avgusta.


Portal Analitika