Paljenje mirisnih svijeća oslobađa toksične gasove, poput ugljen monoksida i štetnih organskih jedinjenja. Istraživači su otkrili da koncentracije čestica u vazduhu mogu biti i do 15 puta iznad preporuka Svjetske zdravstvene organizacije te da prostorijama treba duže za povratak na normalni rnivo. Najveći uticaj zabilježen je u malim i loše provjetrenim prostorijama.
Asit Kumar Mishra sa Univerziteta College Cork i dr. Marie Coggins sa Univerziteta u Galwayu upozorili su za The Conversation da mirisne svijeće i pušenje, uz blokirane ventile i zatvorene prozore, povećavaju izloženost štetnom zagađenom vazduhu, piše The Sun, prenosi index.hr.
Paljenje svijeća ili mirisnih štapića proizvodi složenu mješavinu hemikalija i čestica, uključujući toksične gasove poput ugljen monoksida, sumpor dioksida i azotnih oksida. Te čestice mogu uzrokovati kratkoročne probleme poput kašlja, kijanja i iritacije očiju, nosa, grla i pluća. Dugotrajna izloženost povećava rizik od srčanih bolesti, raka pluća i hroničnog bronhitisa te pogoršava postojeća stanja poput astme.
Autori su istakli da i "prirodni" mirisi za dom mogu emitovati štetne nivoe zagađenja i toksičnih hemikalija.