U izjavi za Javni servis, Mitrić navodi i da o tako važnom pitanju ne bi trebalo raspravljati na vanrednoj sjednici koja bi mogla da bude održana najranije 16. avgusta, već da bi trebalo sačekati jesen.
“Nemoguće je doći do dogovora. Kod njih u okviru parlamenta postoji dvostruki sukob političkih intresa. Između opozicije i vlasti to je prirodno i normalno, jer se bore za različite stvari. Ali ne pamtim da u je u parlemaentarnoj praksi Evrope u posljednjih 30 godina, da u okviru vladajuće koalicije postoji sukob intresa. Konkretno između Demokratskog frona i Demokrata. Mislim da u tom grmu leži zec”, kazao je Mitrić.
Odbor za politički sistem saslušao je 13 kandidata za članove Tužilačkog savjeta, od kojih su najveću podršku dobili advokati Siniša Gazivoda, Miloš Vuksanović i Filip Jovović. Dogovor nije postignut jer se Demokrate i Demokratski front nisu usaglasile oko podrške Nikoli Bulatoviću, koji je svojevremeno bio branilac jednom od lidera DF-a Andrije Mandića u predmetu "Državni udar".
Varedna sjednica Skupštine na kojoj bi mogao da bude izabran dio Tužilačkog savjeta iz reda uglednih pravnika, može da se održi najranije 16. avgusta, s obzirom da to da predstavnici parlamentarne većine do isteka redovne sjednice 31. jula u ponoć, nisu uspjeli da postignu dogovor oko konačne liste kandidata.
Prije eventualnog održavanja sjednice, neophodno je da resorni Odbor za politički sistem, pravosuđe i upravu utvrd ikonačnu listu kandidata za Tužilački savjet, koju bi dostavio plenumu.
Mitrić da je na mjestu Bečića, kaže, ne bi o tom mjestu raspravljao na vanrednoj sjednici, već sačekao jesenje zasijedanje.
“Oni su na vrijeme donijeli tužilačke zakone i tu su nova rješenja, a oni čekaju zadnji dan da biraju Tužilački savjet, a nemaju saglasnost. Protiv toga sam da se te kapitalen odluke donose na vanrednom zacijedanju”, kazao je Mitrić.
Da ne treba žuriti, podjeća Mitrić, upozorili su i međunarosni partneri. Ambasador Njemačke u Crnoj Gori Robert Veber saopštio je da mi imenovanja neposredno prije ljetnje pauze ugrozila postizanje šireg dvotrećeinskog konsenzusa za danje imenovanje u pravosuđu.
Šefica delegacije EU u Crnoj Gori Oana Kristina Popa je kazala da je konstruktivni dijalog put ka imenovanju nezavisnih, politički neutralnih i stručnih članova iz redova uglednih pravnika i NVO sektora.
“Nećemo na vrat na nos da sastavljamo Tužilački savjet, a nemamo saglasnost- osnovni preduslov da bi se izabrali najbolji”, kaže Mitrić.
On napominje da je do sad isto tako bilo, te da je ova Vlada nastavila praksu stare, a borili se navodno protiv svega toga.
“Ne možemo da biramo organe premapolitičkoj pripadnosti, već moramo da biramo najbolje”, kazao je Mitrić. Poručio je da s obzirom na to da Crna Gora teži članstvu u EU, preporuke Evrope trebalo bi da budu imperativ.