Društvo

Nejasna najava ministra pravde

Mitrić: Pravna greška Leposavića, amnestija ne važi za pojedinačne slučajeve

Najava ministra pravde i ljudskih i manjinskih prava Vladimira Leposavića o mogućem donošenju zakona o amnestiji, ako Apelacioni sud potvrdi prvostepene presude za pokušaj terorizma liderima Demokratskog fronta Andriji Mandiću i Milanu Kneževiću, bivšem dekanu Pravnog fakulteta i predsjedniku Ustavnog suda Blagoti Mitriću nije jasna.

Mitrić: Pravna greška Leposavića, amnestija ne važi za pojedinačne slučajeve Foto: Portal Analitika
Portal RTCGIzvor

Smatra, kako je rekao za RTCG, da je sa krivično-pravnog aspekta Leposavić očigledno napravio grubu materijalnu pravnu grešku jer amnestija, kako kaže, ne važi za pojedinačne slučajeve.

Jedan od lidera Demokratskog fronta Milan Knežević, koji je prvostepenom presudom Višeg suda osuđen na pet godina zatvora u predmetu "državni udar", i danas je ponovio da Andrija Mandić i on u slučaju da Apelacioni sud potvrdi osuđujuću presudu, neće dobrovoljno ići u zatvor.

- Što se kolege Mandića i mene tiče ovaj postupak je završen. Očekujemo oslubađajuću presudu sve drugo bi bilo izrugljivanje pravi i na sve drugo ćemo reagovati kako smo od 2016 do 2020. Nama ne treba nikakva amnestija, mi smo slobodni ljudi i sigurno stojimo na biljegu svakom da ga pogledamo u oči i sigurno nećemo bježati nigdje ali nas sigurno i niko neće voditi u zatvor, to sam i juče poručio Apelacionom sudu - kazao je Knežević.

A ukoliko bi se dogodilo da Apelacioni sud potvrdi prvostepene presude za pokušaj terorizma Mandiću i Kneževiću, moguće je donošenje zakona o amnestiji, najavio je Ministar pravde i ljudskih i manjinskih prava Vladimir Leposavić.

Najava ministra, za poslanicu DPS-a Suzanu Pribilović, kao dugogodišnju pravnicu i nekog ko je prošao i sudsku instancu, pokušaj je uticaja ministra pravde na sudstvo.

- Obzirom da sam bila sudija, ovo je neprimjereno jer se u sistemu ne smije dozvoliti da se na bilo koji način utiče na opredjeljenje suda. Znate da donose nezavisne odluke utemeljene na Zakonu. Moramo poštovati institucije, ovlašćenja i djelokrug poslova koje imamo. Izvršna vlast se u tom dijelu ne može miješati - kaže Pribilović za RTCG.

Da je riječ o pokušaju uticaja na odluku suda, mišljenja je i bivši dekan Pravnog fakulteta i predsjednik Ustavnog suda Blagota Mitrić. Upozorava da Leposavić nije pravnički postupio komentarisanjem sudskog predmeta i izjavom da je postupak zreo za ponavljanje.

- Političar, profesor s univerziteta, Marko, Janko ima pravo da komentariše šta god hoće, ali šta je briga sudove o tome, al ne valja, nije zdrava Vlada, pravosuđe .. Da ovaj izvršni organ kao što je taj resor ili ministar tako javno kaže da će "srušiti" presudu ako bude potvrđena. On mora da ima opreza to može da znači mnogo stvari, najmanja je posljedica da je to neki politički pritisak. Šta briga Apelacioni sud šta ko misli ako radi profesionalno, po Ustavu i zakonu, nikakav pritisak ne može da utiče na njega - ocjenjuje Mitrić.

Leposavićeva izjava Mitriću je nejasna i s krivično-pravnog aspekta, jer je, kako kaže, očigledno napravio grubu materijalnu pravnu grešku.

- Amnestija znači da o tome donosi zakon Skupština, ali ne za pojedinca nego za neodređeni broj lica, ali kvalifikuje krivična djela za koje se daje amnnestija, a to su u praksi najčešće lakša krivična djela - dodaje on.

A zbog izjave ministra Leposavića da je sudski predmet skandalozan i da očekuje da će biti vraćen na novo suđenje, ali i poruke da će nova parlamentarna većina za slučaj da presuda postane pravosnažnainicirati zakon o amnestiji glavni specijalni tužilac Milivoje Katnić uputio je dopis premijeru Zdravku Krivokapiću i potpredsjedniku Vlade Dritanu Abazoviću.

U duhu saradnje između državnih organa ukazao je, kako je saopštio, u kom pravcu treba djelovati, te da ne očekuje odgovor od njih, već konkretne poteze.

Portal Analitika