Konferencija je bila posvećena kulturnoj baštini Jugoistočne Evrope, a tema ovogodišnjeg okušljanja ministara pod okriljem UNESCO inicijative “Kultura: most razvoja” bila je Nematerijalna kulturna baština i održivi razvoj.
Kako je saopšteno iz Ministarstva kulture, Mićunović je kazao da je ucvjeren da će „reprezentativna lista UNESCO brojati sve više upisa iz našeg regiona“.
„Ne zato što je to krajnji domet zaštite nematerijalne baštine i što predstavlja prestiž sam po sebi, već zato što ćemo kao region, do kraja spoznati da jedino nematerijalna kulturna baština predstavlja živu kulturu, slavi čovjeka kao jedinku i kao dio grupe, koji milenijumima oblikuje spoljašnji svijet“, naveo je on.
Učesnici Konferencije podržali su Deklaraciju iz Sofije koja podsjeća na značaj kulture za održivi ekonomski, i za razvoj uopšte, njenu uloga u postizanju Milenijumskih razvojnih ciljeva i važnost uključenja materijalne i nematerijalne kulture u razvojne politike i strategije.
Ona ukazuje i na važnost regionalne saradnje u okviru UNESCO inicijative „Kultura: most razvoja“, kao i na unaprjeđenje uloge regionalnih centara uz podršku te svjetske organizacije.
„Podrškom Deklaraciji, ministri kulture jugostiočne Evrope podržali su aktivnosti usmjerene na rehabilitaciju, promociju i upravljanje baštinom koja ima status UNESCO mjesta svjetske baštine, u slavu jubileja 40 godina od usvajanja Konvencije o svjetskoj baštini, u cilju promovisanja značaja kulturne raznolikosti regiona“, kaže se u saopštenju.
Time su, kako se navodi, osnažili saradnju u očuvanju nematerijalne kulturne baštine, posebno u kontekstu uloge lokalnih zajednica i njihovog održivog ekonomskog razvoja i dalja podrška novim multinacionalnim nominacijama.