SAD i Evropa objavili su ranije da je puštanje političkih zatvorenika ključno za razmatranje mogućnosti ukidanja sankcija kojima je Mjanmar, nekadašnja Burma, godinama izložen.
Na slobodi će se, pored ostalih naći, Sai Njut Luin, ugledni političar iz redova etničke manjine Šan i sekretar nekadašnje političke stranke Šanske nacionalističke lige za demokraciju (SNLD). Oslobođen je i bivši premijer Kin Njut, svojevremeno šef moćne vojne obavještajne službe (MI), koji je posljednje godine proveo u kućnom pritvoru. U drugom talasu amnestije za političke zatvorenike, koji se očekuje za četiri mjeseca, biće oslobođeni čelnici i članovi Studentske grupe Generacija '88, mladi disidenti koji su te godine poveli prodemokratski ustanak, koji je vojni režim brutalno ugušio uz hiljade mrtvih. Oslobođen će biti i poznati budistički sveštenik Šin Gambira, koji je vodio ulične demokratske proteste protiv vojnog režima 2007. godine.
- Od 651 zatvorenika oslobođenog danas iz raznih zatvora, 308 su zatvorenici savjesti, a 148 su pripadnici bivšega vojnog obavještajnog miljea, koji su ispali iz milosti režima - rekao je jedan od zatvorskih upravnika.
Izolvoani Mjanmar pokrenuo je demokratske reforme otkako je civilna vlada u amrtu prošle godine zamijenila vojni režim, nakon 50 godina njegove vlasti. Vlasti su u oktobru oslobodile više od 200 političkih zatvorenika, ublažili kontrolu medija i pokrenuli dijalog s opozicionom čelnicom Aung San Su Kji, dobitnicom Nobelove nagrade za mir, koja je i sama oslobođena iz kućnog pritvora u oktobru 2010.
Prošlog mjeseca američka državna sekretarka Hilari Klinton posjetila je Mjanmar i rekla da je SAD spreman da podrži reforme i, možda, ukine sankcije.
Tačan broj političkih zatvorenika u Mjanmaru međunarodnim zvaničnicima nije poznat. Pretpostavlja se da ih je prije današnjeg puštanja u zatvorima bilo između 1.500 i dvije hiljade.