Kultura
  • Portal Analitika/
  • Kultura /
  • MKM: Nećemo gurati probleme pod tepih, Nacionalni program razvoja kulture adresira višedecenijske probleme

Reagovanje

MKM: Nećemo gurati probleme pod tepih, Nacionalni program razvoja kulture adresira višedecenijske probleme

Povodom teksta „Crna Gora ima zaštićenih svega 26 kulturnih dobara“, objavljenog u jučerašnjem izdanju lista Pobjeda, koji je prenio i Portal Analitika, reagovali su iz Ministarstva kulture i medija, tvrdeći da su u njemu iznijete, kako kažu, netačne informacije koje su zbog javnosti dužni da demantuju. 

MKM: Nećemo gurati probleme pod tepih, Nacionalni program razvoja kulture adresira višedecenijske probleme Foto: MKM
Portal AnalitikaIzvor

“Ministarstvo kulture i medija (MKM) nije i neće gurati probleme koji opterećuju kulturu pod tepih, već je transparentno i inkluzivno pokrenulo procese adresiranja problema i ograničenja razvoja i zaštite naše kulture, koji su se nagomilavali decenijama za nama, a u Nacrtu Nacionalnog programa razvoja kulture (NPRK) koji je na javnoj raspravi ponudilo rješenja za njihovo prevazilaženje”, kazali su u reagovanju.

Istakli su i činjenicu da spomenici kulture nijesu i neće izgubiti status imajući u vidu da isti imaju pravnu zaštitu u smislu odredbe člana 142a stav 1 Zakona o zaštiti kulturnih dobara. 

“Shodno članu 142a Zakona o zaštiti kulturnih dobara kojim je propisano da spomenici kulture čiji je status utvrđen po ranijim propisima, a čije kulturne vrijednosti nijesu revalorizovane do dana stupanja na snagu ovog zakona, imaju status kulturno dobro u skladu sa ovim zakonom, a rješenje o utvrđivanju statusa kulturno dobro, donijeće se u roku od pet godina od dana stupanja na snagu ovog zakona”, navode iz MKM. 

Crna Gora ima zaštićenih svega 26 kulturnih dobara
18
Crna Gora ima zaštićenih svega 26 kulturnih dobara
18.04.2023 08:07

Napominju da navodi autora iznešeni u tekstu, nijesu zvanični stav niti nadležne Uprave niti ovog Ministarstva i utemeljeni su, kako dodaju, na ličnom stavu pojedinaca, ali ne i u zakonskoj regulativi. 

“Raduje nas što se autor teksta bavio Nacrtom NPRK, zato je isti sa svim prilozima i na javnoj raspravi, ali izražavamo žaljenje što je tekst opteretio ličnim tumačenjem, a da prethodno nije zatražio odgovore ili pojašnjenja MKM. Kao što vam je poznato iz dosadašnjeg rada ovog resora, transparentnost je jedan od ključnih fokusa u našem radu, baš kao i odnos prema novinarima/kama i njihovom pravu da pitaju, zato uvijek trebamo biti vaša prva adresa u provjeravanju informacija”, poručuju iz MKM.

Podsjećaju i da su u toku pripremnih aktivnosti za potrebe izrade najznačajnijeg strateškog dokumenta NPRK, koji je, kako kažu, u završnoj fazi, vršeni intervjui sa ključnim subjektima u kulturi, težeći da se sagleda i uvaži mišljenje svakog pojedinca. 

“U završnoj analizi konstatovano je da su zaposleni imali različita mišljenja po pitanju stanja ne samo u kulturnoj baštini, već šire u kulturi, što je i iznešeno u prilozima ovog dokumenta. To se odnosi i kada je riječ o stavu pojedinih zaposlenih po pitanju revalorizacije kulturnih dobara i broja kulturnih dobara koji se navode u dokumentu”, dodaju iz MKM.

Iz tog razloga ukazuju da navodi iz Priloga 1 Nacrta NPRK sadrže različita mišljenja zaposlenih u kulturi. 

“U konkretnom slučaju navodi koji se odnose na broj kulturnih dobara 26 nijesu utemeljeni u zakonu, već su stav slobodne procjene pojedinaca, a rezultat su analize izvršene od strane spoljnjeg eksperta, u kojoj je uvažen i iznešen stav svih subjekata i pojedinaca koji su bili predmet analize. Budućnost kulture Crne Gore mora biti svijetla ukoliko svi budemo uključeni i sa svojih pozicija damo puni doprinos rješavanju problema i postavimo dobre osnove za razvoj, a kulturu izuzmemo iz dnevno političkih obračuna”, zaključeno je u reagovanju MKM.

Portal Analitika